ایران

استفاده از کلمات نژادپرستانه در اخبار کرونا توسط خبرگزاری‌های ایران

خبرگزاری‌های ایرنا و فارس ایران در اخبار مربوط به شیوع ویروس کرونا که در روزهای اخیر منتشر کرده اند از واژه‌ نژادپرستانه «ترک تازی» استفاده کردند.

«ایرنا» خبرگزاری‌ رسمی جمهوری اسلامی ایران و «فارس» وابسته به سپاه پاسداران در اقدامی نفرت پراکنانه برای توصیف شیوع ویروس کرونا از واژه نژادپرستانه “تُرک تازی” استفاده کردند.

خبرگزاری فارس، دیروز سه‌شنبه در توئیتر رسمی خود برای توصیف شیوع این ویروس از تیتر “تُرک‌تازی کرونا در جهان” استفاده کرده بود اما به دلایل نامعلومی این پست را حذف کرد.

همچنین خبرگزاری «ایرنا» نیز تیتر نژادپرستانه “نیاز بیشتر به رسانه‌ در روزهای ترک‌تازی کرونا” را برای خبر تاریخ 25 اسفند 1398 خود به کار برده است.

استفاده از چنین واژه هایی توسط رسانه‌های «جمهوری اسلامی» طی سالهای اخیر همواره با اعتراض شهروندان تُرک ایران به عنوان بخش بزرگی از جمعیت این کشور مواجه شده است.

یادآور می شود که از کلمه «تُرک‌تازی» برای توصیف وضعیتی که در آن چپاولگری ناگهانی و بی ثباتی حاکم است بخصوص در ادبیات سیاسی ایران استفاده می شود.

بسیاری از فعالان اجتماعی به رغم وجود حساسیت های زیاد از طرف شهروندان تُرک ایران در مقابل کاربرد چنین واژه‌هایی، آن را مصداق بارز نژادپرستی و مغایر اصل همزیستی مسالمت آمیز می‌دانند.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن