ایران

اعلام موجودیت «انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی» در جهت دادخواهی

بازماندگان مسافران هواپیمای اوکراینی که با شلیک موشک پدافند سپاه پاسداران کشته شدند، در بیانیه‌ای که توسط حامد اسماعیلون اعلام شد از موجودیت انجمنی مدنی به منظور دادخواهی خبر داده‌اند

حامد اسماعیلون، پزشک و نویسنده ایرانی که همسر و فرزندش را در واقعه سرنگونی هواپیمای اوکراینی به‌ وسیله موشک‌های سپاه از دست داد، به عنوان سخنگوی این انجمن، روز چهارشنبه ۱۳ فروردین با انتشار ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی از تشکیل این انجمن  برای دادخواهی این جنایت خبر داد.

 

 

جواد سلیمانی، پانیذ گرجی، حامد اسماعیلیون، شهناز مرتب، محمود زیبایی، آرمین مرتب، وحید امامی، البرز صادقی، امیرعلی علوی، فرهاد مدنی و آرش مرتب از خانواده‌های جانباختگان پرواز ۷۵۲ PS هستند که این انجمن را تشکیل داده‌اند.

 

در این بیانیه  آمده است: «… این انجمن بر آن است که از خانواده‌های داغدیده حمایت کند. مرهمی باشد بر زخم‌های باز، زخم‌هایی که همدرد آن را می‌بیند و می‌شناسد… اصلی‌ترین هدف این انجمن دادخواهی است. ما امیدواریم تا با استراتژی مشخص و برنامه‌ای مدون، از عاملین، آمرین، پنهان کنندگان و مقصران این جنایت داد بستانیم و آن‌ها را روزی در پیشگاه قانون ببینیم».

«انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز ۷۵۲ PS» در حالی اعلام موجودیت می‌کند که محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی روز یکشنبه ۱۰ فروردین‌ماه ۱۳۹۹ در یک برنامه‌ی رادیویی از توقف بررسی جعبه سیاه هواپیمای اوکراین به دلیل شیوع ویروس کُرونا خبر داده بود.

در این بیانیه همچنین ذکر شده است که این انجمن به هیچ یک از احزاب سیاسی در ایران یا کانادا وابستگی ندارد و یک نهاد مدنی مستقل است. امضاءکنندگان بیانیه، همسران، پدران و اقوام درجه یک مسافران جانباخته هواپیمای اوکراینی هستند.

یادآور می شود که پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین حامل ۱۴۶ شهروند ایرانی، ۶۱ شهروند کانادایی که عمدتاً تابعیت دوگانه داشتند، ۱۱ شهروند اوکراینی و نیز شماری اتباع دیگر کشورها بود که همه آنها کشته شدند.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن