آذربایجانجهانسیاست

آذربایجان و ارمنستان شروع به تعیین حدود مرزهای سرزمینی خود می‌کنند؛ سند

رهبران آذربایجان و ارمنستان پس از اتمام دیدار سه جانبه امروز خود در سوچی در یک بیانیه مشترکی اعلام کردند شروع به تعیین حدود مرزهای سرزمینی خود می‌کنند.

متن کامل بیانیه مشترک الهام علی‌اف رئیس جمهور آذربایجان، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان پس از مذاکرات سه جانبه امروز جمعه در سوچی به امضا رسیده است.

متن بیانیه مشترک که توسط بخش فارسی گروه خبری ای‌ان‌تی ترجمه شده، به شرح زیر است:

«ما، الهام علی‌اف رئیس جمهور جمهوری آذربایجان، نیکول پاشینیان نخست وزیر جمهوری ارمنستان و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور فدراسیون روسیه در تاریخ ۲۶ نوامبر ۲۰۲۱ [۵ آذر ۱۴۰۰] در سوچی دیدار کردیم و در مورد آتش بس کامل در مناقشه قره باغ به توافق رسیدیم. ما در مورد اجرای بیانیه ۹ نوامبر [در آذربایجان ۱۰ نوامبر] ۲۰۲۰ و همچنین بیانیه ۱۱ ژانویه ۲۰۲۱ در مورد گشایش کلیه روابط حمل و نقل و اقتصادی در منطقه گفتگو کردیم.

ما بر تعهد خود به اجرای مداوم و برگشت ناپذیر تمامی موارد بیانیه های ۹ نوامبر ۲۰۲۰ و ۱۱ ژانویه ۲۰۲۱ به منظور تضمین ثبات، امنیت و توسعه اقتصادی قفقاز جنوبی تاکید کردیم. ما توافق کردیم که تلاش های مشترک را برای حل و فصل وظایف باقی مانده ناشی از بیانیه های ۹ نوامبر ۲۰۲۰ و ۱۱ ژانویه ۲۰۲۱ در اسرع وقت تسریع کنیم.

ما به نقش مهم نیروهای حافظ صلح روسیه در تثبیت اوضاع در منطقه و تضمین امنیت اشاره کردیم.

تصمیم گرفتیم برای افزایش سطح ثبات و امنیت در مرز آذربایجان و ارمنستان گام برداریم و کمیسیون دوجانبه تعیین حدود مرزهای کشوری بین جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان را با حمایت مشورتی فدراسیون روسیه بنا به درخواست طرفین، تشکیل دهیم و مرزها را مشخص کنیم.

ما از کار گروه کاری سه جانبه که بر اساس بیانیه ۱۱ ژانویه ۲۰۲۱ به ریاست معاونان نخست وزیر جمهوری آذربایجان، جمهوری ارمنستان و معاون نخست وزیر فدراسیون روسیه تشکیل شده بود، قدردانی کردیم. ما برای باز کردن هر چه زودتر همه ارتباطات اقتصادی و حمل و نقل در منطقه. به لزوم راه اندازی پروژه های خاص برای گشایش ظرفیت های اقتصادی منطقه اشاره کردیم.

فدراسیون روسیه به ارائه تمام حمایت های لازم در راستای منافع عادی سازی روابط بین جمهوری ارمنستان و جمهوری آذربایجان، ایجاد فضای اعتماد بین مردم آذربایجان و ارمنستان و همچنین تمام حمایت های لازم به نفع برقراری روابط عادی همسایگی در منطقه ادامه خواهد داد.»

بیانیه سوچی، ای ان تی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا