آذربایجانایرانمقالات

ابراهیم رشیدی: شما که تورک نیستید! زبانتون تورکی هست!

کمتر نژادپرستی پیدا می‌شود که روی حرف خود ایستاده و عُرضه پذیرش مسئولیت گفته‌هایش را داشته باشد، برای همین امکان اصلاح آنها اندک است. نژادپرست سعی می‌کند اعمال خود را به گونه‌ای توجیه نماید ولی نمی‌تواند توجیه مناسبی دست و پا کند. چون نژادپرستی قابل توجیه نیست.

آن دسته از ایرانی‌هایی که به تورک‌ها توهین می‌کنند، در مواجه با عکس‌العمل طرف مقابل می‌گویند که منظورم شما نبودید و منظورم تورک‌های تورکیه بود، شما تورک نیستید بلکه زبانتان تورکی شده است.

نژادپرست نمی‌فهمد که با این توجیه نه تنها چیزی از نژادپرستانه بودن گفتارش نکاسته بلکه طرف مقابل را نیز احمق فرض کرده است. زیرا توهین و تحقیر یک مجموعه انسانی نژادپرستی است و فرقی نمی‌کند آن مجموعه انسانی تورک‌های تورکیه یا هر گروه دیگری باشد این عذر بدتر از گناه است.

علی‌اکبر دهخدا در کتاب امثال الحکم، در توضیح مثل اترک التروک چند مثال از عبارت‌های زشتی که شاعران و عامه مردم ایران در خصوص تورک‌ها نوشته و گفته‌اند آورده و برای اینکه بتواند سرپوشی به این همه نژادپرستی و بی‌فرهنگی گویندگان و سرایندگان آن عبارات بگذارد، چنین می‌نویسد: این نیز ناگفته نماند که نظر شعرا و عامه ایرانی در نظائر این امثال و تعبیرات به تورکان نژادی است، نه همشهریان زرتشت و فرزندان قطران و حسین خلف و نه به قسمت عمده قفقاز و بخشی بزرگ از تورکستان امروز، که زبان تورکی را آموخته‌اند و به شهادت دقیق‌ترین تجسس‌های تاریخی و به گواهی دانش نژادشناسی خالص‌ترین ایرانیان و بلکه خود اصل و ریشه تمام نژاد آریایی می‌باشند.

جناب علامه نمی‌فهمد که شعرا و عامه ایرانی حق توهین به تورکان نژادی را هم نداشتند و خودش نیز حق ندارد برای سایر گروه‌های انسانی متر و معیار خالص و ناخالص بودگی تعیین نماید که این همان نژادپرستی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا