ایرانجهان

اعتراض یوتل‌ست به جمهوری اسلامی برای ارسال پارازیت بر روی شبکه‌های ماهواره‌ای

یوتل‌ست اعلام کرد به دلیل ارسال پارازیت به منظور ایجاد اختلال در شبکه‌های ماهواره‌ای، به مقام‌های جمهوری اسلامی اعتراض کرده است.

شرکت یوتل‌ست که مقر آن در پاریس است، روز پنجشنبه اعلام کرد برای مخابره چند شبکه تلویزیونی و رادیویی دیجیتالی فارسی‌زبان که از خارج از ایران پخش می‌شود دچار اختلال شده است.

بر اساس اعلام این شرکت، جمهوری اسلامی از روز ۲۶ سپتامبر دو ماهواره یوتل‌ست را مختل کرده است.

یوتل‌ست در بیانیه‌ای ضمن درخواست از مقام‌های ایران برای توقف فوری ارسال پارازیت، تاکید کرد ارسال عمدی پارازیت بر اساس مقررات رادیویی اتحادیه بین‌المللی مخابرات ممنوع است.

در این بیانیه آمده است کارشناسان فنی یوتل‌ست به طور شبانه‌روز در حال تلاش برای کاهش حداکثری تاثیر این پارازیت‌ها هستند.

پیشتر برخی گزارش‌ها در شبکه‌های اجتماعی حاکی از اختلال و قطعی شماری از شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان و کرد زبان بر روی ماهواره یوتل‌ست در ایران بود.

این اختلال همزمان با محدودیت گسترده در دسترسی شهروندان به اینترنت و قطع اینترنت تلفن همراه صورت می‌گیرد.

مقام‌های جمهوری اسلامی همواره هنگام اعتراضات خیابانی، اقدام به محدودکردن دسترسی شهروندان به اینترنت و شبکه‌های ماهواره‌ای کرده و در نبود اینترنت و امکان ارسال تصویر و گزارش از ایران، دست به سرکوب می‌زنند.

روز سه‌شنبه، همچنین ۱۱ سازمان حقوق بشری در بیانیه‌ای از مقامات جمهوری اسلامی خواستند فوراً دسترسی کامل به اینترنت و ارتباطات را برقرار کرده و از قطعی و کم کردن سرعت اینترنت و نیز مسدود کردن و اختلال در شبکه‌های مختلف اجتماعی و ابزارهای ارتباطی آنلاین خودداری کند.

ارسال پارازیت بر روی این ماهواره‌های شرکت فرانسوی یوتل‌ست در حالی است که روابط تهران-پاریس همزمان با اعتراضات سراسری در ایران بار دیگر پرتنش شده و جمهوری اسلامی دو شهروند فرانسوی را به جاسوسی و تلاش برای اخلال در امنیت ملی متهم کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا