آذربایجانایرانجهان

انعکاس کمپین «محاکمه علنی زندانیان سیاسی آذربایجان» در برخی رسانه های فارسی به نقل از آداپ – انجمن دفاع از زندانیان‌ سیاسی آذربایجانی در ایران

خبر امضای بیش از ۷۶۰نفر برای کمپین محاکمه علنی زندانیان سیاسی آزربایجان در رادیو فردا .صدای آمریکا و..درج شده است

۷۶۲ تن از فعالین داخل و خارج از ایران با شرکت در کمپین «محاکمه علنی زندانیان سیاسی آذربایجان» با امضای طوماری، خواستار برگزاری دادگاه‌های علنی با حضور هیئت منصفه برای فعالان سیاسی آذربایجانی در ایران شدند.

بنیانگذاران این کمپین به انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران (آداپ) گفته‌اند که در طی سال گذشته پرونده سازی برای فعالان آذربایجانی در ایران افزایش یافته و حکومت با اتهامات غیرمرتبط به فعالیت‌های مسالمت‌آمیز آنها، اتهامات سنگین امنیتی نظیر تبانی، تشکیل و عضویت در گروه و جاسوسی را متوجه آنان کرده است.

این کمپین با اشاره به پرونده علیه فعالان آذربایجانی در دادگاه‌های جمهوری اسلامی و بازداشت آنان تأکید می‌کند که دولت ایران در مقابل خواست بین‌المللی برای آزادی زندانیان سیاسی، وجود زندانیان سیاسی در زندان‌های ایران را منکر می‌شود و مدعی است که این افراد را به خاطر «ارتکاب جرایم امنیتی علیه مردم» بازداشت کرده است.

موج تازه بازداشت گروهیِ فعالان سیاسی و مدنی در آذربایجان

امضا کنندگان این نامه با اشاره به بازداشت‌های طولانی مدت و طرح اتهامات واهی امنیتی و پرونده سازی برای فعالان آذربایجانی مخالفت خود را با محاکمه «غیرعلنی و پنهانی» این زندانیان اعلام کرده و خواهان برگزاری دادگاه علنی برای این شهروندان به صورت زنده و در مقابل دوربین‌های تلویزیونی و با حضور هیئت منصفه واقعی، وکلا، نمایندگان سازمان‌های حقوق بشری و اصحاب رسانه شده‌اند.

آن‌ها در این نامه همچنین صدور احکام «محکومیت» بدون برگزاری دادگاه علنی را، مصداق «ظلم و فریب افکار عمومی» دانسته و آن را «فاقد مشروعیت» عنوان کرده‌اند.

در ماه‌های گذشته چندین بار بازداشت گروهی فعالان سیاسی و مدنی در آذربایجان توسط نهادهای امنیتی رخ داده است.

فشار حکومت و نهادهای امنیتی ایران بر فعالان سیاسی در میان اقوام و اقلیت‌ها به خاطر آنچه از سوی حکومت «فعالیت‌های جدایی خواهانه» خوانده می‌شود، صورت می‌گیرد.

بهمن ماه گذشته ده‌ها تن از این فعالان مدنی آذربایجانی توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شدند.

در این نامه آمده است که دست‌کم ۱۰ تن از این فعالان همچنان در بازداشت هستند.

این در حالی است دور نخست بازداشت‌ها فعالان سیاسی و مدنی آذربایجان هم‌زمان با نزدیک شدن به سالگرد آغاز اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ در ماه شهریور رخ داد.

انجمن دفاع از زندانیان‌ سیاسی آذربایجانی در ایران(آداپ) روز دوشنبه ۲۱ خرداد، با انتشار نامه‌ای در صفحه اینستاگرام خود خبر داد که «بیش از ۷۶۰ تن از فعالین داخل و خارج از ایران» با شرکت در کمپینی، با امضای یک نامه خواستار «برگزاری دادگاه‌های علنی با حضور هیات منصفه برای فعالین سیاسی آذربایجانی در ایران» شدند.

بنیانگذاران کمپین موسوم به «محاکمه علنی زندانیان سیاسی آذربایجان» به «آداپ» گفتند که «طی سال گذشته، پرونده سازی برای فعالین آذربایجانی در ایران و انتصاب اتهامات غیر مرتبط با نوع فعالیت‌های مسالمت آمیز آنان افزایش یافته و سیستم امنیتی با مرتبط کردن افراد غیرمرتبط به یکدیگر، اتهامات سنگین امنیتی نظیر تبانی، تشکیل و عضویت در گروه و جاسوسی را متوجه فعالین سیاسی آذربایجانی کرده است.»

به طور معمول، دستگاه های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی چنین اتهام‌هایی را به فعالان مدنی و سیاسی و مخالفان جمهوری اسلامی وارد می‌کنند.

آداپ در این مورد به پرونده‌های تشکیل شده علیه طاهر نقوی(وکیل دادگستری در کرج)، عبدالعزیز عظیمی‌قدیم (روحانی خلع لباس شده)، باقر حاجی‌زاده‌مزرعه، کرم مردانه‌مستعلی‌بیگلو، فاطمه آتشی‌خیاوی، مرتضی پروین‌جدا، آیاز سیف‌خواه، آراز امان، کمال نوری، سعید جمالزاده، حسین پیری قوشاچای، ودود اسدی، سالار طاهر افشار، سعید مینایی، حسن ابراهیمی‌شیران، سعید دوستان، کرامت روح‌نواز، سلیمان (آیدین) محمدی، عبدالله واحدی و جعفر محمدی اشاره کرد.

به نوشته این بیانیه، دست‌کم ۱۰ تن از این فعالان همچنان در بازداشت هستند.

بر اساس این گزارش، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی سال گذشته نیز مرتضی نورمحمدی‌نادارلی، داود شیری، آراز ابراهیم‌نژاد، جواد سودبر، امیرحسین آقایی، علی بابایی، محمدرضا موحد، مهرداد قادری، حسین آزادی، ابراهیم عوض‌زاده، ناصر رزمجو، صابر حسین‌زاده، آیت (یوروش) مهرعلی‌بیگلو و حامد یگانه‌پور را بازداشت کرده بودند که پس از سه ماه به قید وثیقه آزاد شدند و در حال حاضر، منتظر برگزاری دادگاه هستند.

در بخشی از نامه‌ای که از سوی بیش از ۷۶۰ تن امضا شده، آمده است که «دولت ایران در مقابل درخواست‌های بین‌المللی برای آزادی زندانیان سیاسی، وجود زندانیان سیاسی در زندان‌های ایران را منکر می‌شود و ادعا دارد که آنها را به خاطر ارتکاب جرایم امنیتی علیه مردم بازداشت کرده است.»

در این نامه همچنین نوشته شده است که «سیاست عدم به رسمیت شناختن وجود زندانیان سیاسی در جمهوری اسلامی در حالی است که فعالیت‌ها، بیانیه‌ها و نوشته‌های این زندانیان به وضوح نشان می دهد که آنها به خاطر مصالح عموم مردم و تضاد اندیشه‌های‌شان با سیستم حاکم زندانی شده‌اند.»

امضا کنندگان نامه با اشاره به «بازداشت‌های طولانی‌مدت، طرح اتهامات واهی امنیتی و پرونده سازی برای فعالین آذربایجانی» مخالفت خود را با محاکمه غیرعلنی و پنهانی این زندانیان اعلام کردند و خواستار برگزاری دادگاه علنی برای این شهروندان، به صورت زنده در مقابل دوربین‌های تلویزیونی و با حضور هیئت منصفه واقعی، وکلا، نمایندگان سازمان‌های حقوق بشری و اصحاب رسانه شدند.

آنها صدور احکام محکومیت بدون برگزاری دادگاه علنی را «مصداق ظلم و فریب افکار عمومی» دانستند و آن را «فاقد مشروعیت» ارزیابی کردند.

شرکت کنندگان در کمپین«محاکمه علنی زندانیان سیاسی آذربایجان» اعلام کرده‌اند که هر شخص با هر عقیده‌ حق دارد از محاکمه عادلانه و علنی برخوردار شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا