ایرانجهانخاورمیانهسیاست

بازجویی موساد از عضو سپاه در ایران؛ منبع ایرانی: مضحک است؛ پنتاگون: نظری نمی‌دهیم

وب‌سایت «نور نیوز» که به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران نزدیک است روز دوشنبه نوشت که گزارش مربوط به بازجویی از یک عضو نیروی قدس سپاه در داخل ایران توسط موساد «فضاسازی رسانه‌ای» است.

بر اساس گزارش شبکه ایران‌ اینترنشنال و رسانه‌های اسرائيلی، فردی به نام منصور رسولی که یک فایل صوتی کوتاه از اظهارات او پخش شد، از طرف نیروی قدس سپاه ماموریت داشته یک کارمند کنسولگری اسرائيل در ترکیه، یک ژنرال آمریکایی در آلمان و یک روزنامه‌نگار در فرانسه را ترور کند.

در مقابل سایت امنیتی نورنیوز می‌گوید که او «فردی ناشناس» است و صدای منتشر شده «تاییدنشده» است.

اما در واکنشی دیگر جان کربی، سخنگوی پنتاگون، در نشست خبری روز دوشنبه خود در واکنش به سوالی درباره طرح ترور یک ژنرال آمریکایی در آلمان گفت که او در این مورد «حرفی نمی‌زند». او در عین حال تاکید کرد که ایران به فعالیت‌های خود به عنوان «بازیگر بد خاورمیانه» ادامه می‌دهد و کماکان «از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کند».

تصویر منتسب به فردی به نام «منصور رسولی» که همراه با فایل صوتی «بازجویی» از او منتشر شده است.
بیشتر در این باره:
جزئیات رسانه‌های اسرائیل از «بازجویی موساد» از یک «مامور» نیروی قدس در ایران
گزارش‌های مربوط به تلاش ایران برای ترور یک ژنرال آمریکایی در آلمان در حالی منتشر شده است که بحث‌های مربوط به خارج کردن سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی دولت آمریکا که به عنوان آخرین مانع احیای برجام توصیف شده، کماکان ادامه دارد.

روز گذشته خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام امنیتی ایران گزارش داد که این موضوع خط قرمز ایران است و آمریکا باید سپاه را از این فهرست خارج کند. تاکید ایران در حالی ادامه دارد که پیش از این گزارش‌هایی درباره عدم تمایل جو بایدن برای خارج کردن سپاه از این فهرست منتشر شده است.

دولت آمریکا می‌گوید ایران حاضر به تعهد علنی درباره کاهش تنش‌های منطقه‌ای نیست و سپاه پاسداران نیز در حال برنامه‌ریزی برای عملیات انتقام‌جویانه از برخی مقام‌های دولت ترامپ است که به گفته ایران در عملیات کشتن قاسم سلیمانی نقش داشته‌اند و آمریکا در چنین شرایطی نمی‌تواند با درخواست ایران موافقت کند.

در گزارش رسانه‌های اسرائيلی از این پرونده، جزئیات بیشتری از برنامه‌ریزی برای ترور ژنرال آمریکایی در آلمان مطرح نشده است، ولی این رسانه‌ها نوشته‌اند که نیروهای موساد برای بازجویی از «منصور رسولی» به ایران رفته و در برابر دوربین از او «بازجویی کردند».

در برخی گزارش‌ها حتی ادعا شده است که از این فرد در خانه خود او بازجویی شده است.

رادیوفردا نمی‌تواند صحت و سقم صدای پخش شده و مطالب انتشار یافته در رسانه‌های اسرائیلی را تایید یا رد کند.

گزارش‌های رسانه‌های اسرائیل همچنین توضیح نمی‌دهند که منصور رسولی از چه امکانات یا توانمند‌ی‌هایی برخوردار بوده که نیروی قدس سپاه سه ماموریت ترور در ترکیه، فرانسه و آلمان را به او محول کرده است. اما در برخی گزارش‌ها، او به عنوان یک قاچاقچی مواد مخدر و در خدمت سپاه معرفی شده است.

وب‌سایت نور نیوز این روایت را «مضحک» و «داستان‌سرایی» خوانده و نوشته است دولت اسرائيل در روزهای اخیر «زیر فشار شدید» و «مستاصل» بوده و تلاش کرده که «با فرافکنی و انتشار اخبار مضحک به نوعی بار این فشار را ولو به صورت مقطعی از خود دور نماید».

ایران و اسرائیل در سال‌های اخیر درگیر پرونده‌های متعددی در حوزه‌های هسته‌ای، امنیتی و سایبری بوده‌اند. حکومت ایران پیش از این برخی گزارش‌های مربوط به عملیات اسرائيل در خاک ایران از جمله سرقت آرشیو هسته‌ای ایران یا وجود مواد رادیواکتیو در انباری در تورقوزآباد را مضحک خوانده بود، ولی پس از مدتی به طور رسمی این گزارش‌ها را پذیرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا