جهان

برای اولین بار در جهان؛ ادغام پهپاد مجهز به مسلسل «سونگار» در یک خودروی نظامی بدون سرنشین

پهپادهای مجهز به مسلسل که برای اولین بار در نمایشگاه صنایع نظامی استانبول در سال ۲۰۱۹ به نمایش درآمد، توسط «ای‌اس‌آی‌اس گورد» ساخته شده و در یک خودروی زرهی ادغام شد.

صنایع نظامی ترکیه دستاورد دیگری را به جهانیان نشان داد. پهپادهای مجهز به مسلسل که برای اولین بار در نمایشگاه صنایع نظامی استانبول در سال ۲۰۱۹ به نمایش درآمد، توسط «ای‌اس‌آی‌اس گورد» ساخته شده و در یک خودروی زرهی ادغام شد. این پهپاد مجهز به مسلسل که در هیچ کشور دیگری در جهان وجود ندارد، در تسلیحات نیروهای ویژه قرار گرفته و در عملیات داخلی و خارجی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

کوادکوپتر-پهپاد سونگار می تواند مهماتی تا ۴۵ کیلوگرم را حمل کند، می‌تواند اهداف زمینی را که توسط دوربین های آن به یک مسلسل کالیبر بزرگ متصل است، مورد هدف قرار دهد. علاوه بر این، پهپادهای مجهز به مسلسل می‌تواند با مواد منفجره نیز به اهداف حمله کند.

بخش فارسی گروه خبری ای‌ان‌تی به نقل از رسانه های ترکیه گزارش می دهد که این پهپاد مسلح اکنون در یک خودروی زرهی به نام آمازون ادغام شده است. خودروی زرهی آمازون که توسط صنایع نظامی ترکیه تولید می شوند، می توانند بدون سرنشین و بدون راننده نیز مورد استفاده قرار گیرند و در صورت لزوم از راه دور هدایت شوند. پهپادهای مجهز به مسلسل سونگار بر روی سکوی ویژه ای که بر روی خودرو تعبیه شده، سوار شده و بدین ترتیب به خودرو اجازه می دهد اهداف را در طول مسیر از قبل شناسایی و خنثی کند.

سونگار که قادر به شرکت در انواع عملیات های نظامی و امنیتی است، در هر زمان از روز قادر به برخاست و نشست بر روی خودرو و آماده مقابله با تهدیدهای نامتقارن است.

سونگار قادر است، حدود ۳ کیلومتر رادیویی پرواز کرده و وظایف خود را انجام دهد. به این معنی که پهپاد مجهز به مسلسل سونگار قادر به پرواز از روی خودروی زرهی آمازون و انجام عملیات شناسایی و جنگی در شعاع ۳ کیلومتری خواهد بود. همزمان سونگار می تواند با سایر پهپادها ارتباط برقرار کند.

لازم به ذکر است که ترکیه با پهپادهای تهاجمی بایراکتار تی‌بی۲ جهان را شگفت زده کرده بود. این پهپادها روند عملیات نظامی ترکیه در سوریه و لیبی را تغییر داده و طرف مقابل را به آتش بس وادار کرد. همچنین، در طول جنگ ۴۴ روزه، بایراکتار تی‌بی۲ نقش مهمی در پیروزی ارتش آذربایجان در قره باغ داشت. ترکیه اعلام کرده است که از سال ۲۰۲۱ تولید انبوه پهپادهای شناسایی و تهاجمی «آکینجی» و «آکسونگور» را با قابلیت های تاکتیکی و فنی بالاتر آغاز می کند. تردیدی نیست که آذربایجان خواهد توانست با بهره گیری از این دستاوردهای اخیر صنعت نظامی تورکیه، ارتش پیروز خود را بیش از پیش مدرنیزه کرده و توان رزمی خود را بیش از پیش افزایش دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا