ایرانجهان

بیانیه پایانی سران کشورهای حاشیه دریای خزر: از منابع منطقه برای اهداف صلح‌آمیز استفاده شود

روسای جمهوری پنج کشور حاشیه دریای خزر در بیانیه پایانی ششمین اجلاس سران خزر در عشق‌آباد، پایتخت ترکمنستان، توافق کردند از منابع منطقه برای «اهداف صلح‌آمیز» استفاده کنند.

سران روسیه، آذربایجان، ایران، ترکمنستان و قزاقستان خواهان تبدیل منطقه به منطقه صلح، رعایت حسن همجواری، افزایش دوستی و همکاری و حل و فصل همه مسائل مربوط به دریای خزر از طریق مسالمت آمیز شدند.

در بیانیه پایانی این نشست توافق شده است که نشست بعدی این گروه در زمان توافق شده در ایران برگزار شود.

کشورهای حاشیه دریای خزر در حال ساماندهی کریدور مواصلاتی شمال-جنوب به طول بیش از هفت هزار کیلومتر از سن پترزبورگ به بنادر ایران و هند هستند.

به دنبال برگزاری این نشست، روسیه خواستار اجرای سریع اسناد امضا شده از سوی کشورهای حاشیه دریای خزر از جمله در زمینه پیشگیری از حوادث دریایی، مبارزه با تروریسم و ​​جرایم سازمان یافته شد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه همچنین در دیدار با ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران، گفت که رهبران دو کشور در زمینه مسائل امنیتی در تعامل دائمی هستند و در مورد سوریه نیز مسائلی برای گفت‌وگو وجود دارد: «روابط ما واقعا ماهیت استراتژیک عمیقی دارد. ما در تعامل دائمی در مورد مسائل سیاسی و امنیتی هستیم و در نقاط حساسی مانند سوریه کار می‌کنیم. به طور کلی ما قطعا چیزی برای گفت‌وگو داریم.»

جمهوری اسلامی و روسیه به عنوان حامیان رژیم بشار اسد خواهان حفظ منافع و حضور اقتصادی بیشتر در سوریه هستند. جمهوری اسلامی اما در سوریه به طور پیوسته با اسرائیل در تقابل و درگیری است.

پوتین اما مدعی رشد تجارت میان ایران و روسیه در سال گذشته و در ماه‌های اول امسال شد.

رئیسی هم در این دیدار به روابط دو کشور در عرصه تبادلات تجاری و نیز همکاری‌ها در زمینه انرژی اشاره کرد و گفت که این همکاری‌ها در سطح بالایی جریان دارد.

او گفت که با توجه به زمینه‌های موجود در دو کشور، این مناسبات همچنان ظرفیت زیادی برای گسترش دارند.

رئیس‌جمهوری ایران همچنین خواستار گسترش تبادلات مالی دو کشور در چارچوبی مستقل از سیستم تبادلات مالی غرب شد تا به گفته او، هیچ کشوری نتواند بر آن اعمال نفوذ و فشار کند.

تحریم ایران و روسیه از سوی غرب باعث نزدیک شدن بیشتر دو کشور در زمینه مراودات و مبادلات تجاری و مالی شده است و این اظهارات ابراهیم رئیسی نیز در همین راستاست.

رئیسی و پوتین اما در حالی دیدار کردند که همزمان دور دیگری از مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام در دوحه برگزار شد اما بدون رسیدن به نتیجه‌ای مشخص به پایان رسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا