مقالات

بیوگرافی کوتاه اکبر نعیمی، فعال حقوق‌بشر آذربایجانی محبوس در زندان اوین

اکبر نعیمی، فعال مدنی آذربایجانی ساکن شهرستان خوی در آذربایجان غربی، هم اکنون در حال تحمل حکم ۹ سال و ۸ ماه حبس تعزیری خود در زندان اوین است.

اکبر نعیمی، فعال مدنی و حقوق بشر آذربایجانی متولد هفتم شهریور ماه ۱۳۶۲ شهرستان خوی می باشد‌. 

وی به عنوان عضو کوچک خانواده دارای ۲ خواهر و ۱ برادر بوده و تمام مقاطع تحصیلی اش را در زادگاه خویش گذرانده و بعد از اخذ دیپلم ریاضی در رشته مکانیک تأسیسات، وارد دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوی گردیده است و در سال ۱۳۸۹ موفق به فارغ التحصیلی می شود. 

تا سال ۱۳۹۱ ناظر شبکه گازرسانی شهرستان های خوی، خانا و اوچ نوا بوده، سپس بدلیل مهارات های علمی و تخصصی از قبیل مسلط بودن به زبان انگلیسی و تخصص مورد قبول در رشته تحصیلی اش، با موفقیت در آزمون شرکت هواپیمایی هما، رسما از مرداد ۱۳۹۱ بعنوان تکنسین هواپیمایی استخدام و در بخش قسمت کارگاه های مکانیکی مرتبط با سیستم هواپیما مشغول به کار می شود. 

مهندس نعیمی در دوره دانشجویی، عضو شورای مرکزی کانون غیر دولتی «اورین» و بعد از فارغ التحصیلی نیز از اعضای هیأت موسس و عضو شورای مرکزی کانون «گونه باخان» بوده که با حضور فعال در جلسات نقد فیلم، کتاب، برگزاری کلاس های تورکی آذربایجانی، تشکیل فستیوال گونه باخان، همایش کوه اورین، دیدار با نمایندگان مختلف مجلس در راستای بست گفتمان آذربایجان محوری توأم با آگاه سازی آنان از معضلات متعدد اجتماعی، سیاسی و… همت می گمارد. لیکن، با تنگ نظری های عوامل حکومتی، هر دو سمن (سازمان مردم نهاد – NGO) لغو امتیاز و پلمپ می گردد. 

آقای نعیمی جزء فعالین پیشرو در رابطه با فراکسیون نمایندگان تورک مجلس بود. همچنین یاد شده از مشارکت کنندگان و یکی از سخنرانان مراسم روز جهانی زبان مادری در شهرستان بهارستان به تاریخ دوم اسفند ماه ۱۳۹۲ در تهران بود. که این موضوع در دادنامه صادره بر علیه وی نیز بعنوان عناوین اتهامی قید گردیده است. 

نعیمی به عنوان اکتیویست مدنی، همکاری تنگاتنگ با مؤسسات و نشریات مختلف دانشجویی داشته و در حوزه حقوق بشری نیز با جستاری در صفحه توییتری اش می توان به وضوح از دیدگاه و فعالیت های وی در آن حوزه آشنا شد. 

وی در دوم بهمن ماه ۱۳۹۸ در منزل شخصی خویش در منطقه تهرانسر شهرستان تهران، توسط ضابطین قضائی اداره اطلاعات، توأم با تفتیش منزل دستگیر و نهایتأ بعد از حدود ۲ ماه قرار بازداشت در یکی از بندهای انفرادی موصوف به ۲۰۹ اداره مذکور، تا اتمام مراحل دادرسی با قید وثیقه موقتأ آزاد گردید. بعد از آزادی موقت، با دستور سازمان اطلاعات جهت فشار مضاعف، از محل کارش اخراج گردید. 

شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی افشار برای این فعال پیرو پرونده گشوده شده، طی حکمی غیر مستدل و مستند، از جنبه مجازات اصلی، با استناد به بخش پنجم کتاب قانون مجازات اسلامی – مبحث تعزیرات از مواد ۴۹۹، ۵۰۰ و ۶۱۰ با عنوان «عضویت در گروه های غیر قانونی جهت بر هم زدن امنیت ملی» ، «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی به نفع گروه ها و سازمان های مخالف نظام» و «اجتماع و تبانی بر علیه امنیت داخلی و خارجی» به ترتیب به تحمل ۵ سال، ۸ ماه و ۴ سال حبس تعزیری محکوم نمود. که با در نظر داشتن ماده ۱۳۴ قانون اخیر الذکر من باب تجمیع مجازات، ۵ سال آن قابل اجراء است. و طی مجازات تکمیلی با استناد به ماده ۲۳ همان قانون، «دوسال منع خروج از کشور، منع از عضویت در گروه ها و دستجات سیاسی و اجتماعی، تهیه پژوهش نامه ای در نود صفحه با موضوع سیاست استعماری تفرقه افکنی به وسیله ترویج قومیت گرایی و ضرورت عقلی و شرعی وحدت امت اسلامی بصورت دستنویس با درج رفرنس در صفحات کتب دارای مجوز از وزارت ارشاد» محکوم گردید. 

با اعتراض و تجدید نظرخواهی وکلای وی در فرجه قانونی، بدون برگذاری جلسه دادرسی، رأی صادره بدوی عینأ در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران تأیید و قطعیت می یابد. 

نهایتأ، بدون ابلاغ رأی دادگاه تجدید نظر به آقای نعیمی و وکلایش، ۲۸ تیر ماه سال جاری در تبریز توسط ضابطین قضائی دستگیر و جهت اجرای حکم به زندان اوین منتقل گردیدند. وی هم اکنون در سالن ۳ اندرزگاه ۴ زندان اوین، در حال سپری دوران محکومیت اش می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا