ایران

تغییر صدور ویزای آمریکا برای کسانی که در سپاه سرباز بوده‌اند

دولت آمریکا دستورالعملی نسبت به ممنوعیت صدور ویزا برای کسانی که "خطری برای امنیت ملی آمریکا محسوب نمی‌شوند" صادر کرد. این دستورالعمل در روند صدور ویزای افرادی که سربازی خود را در سپاه پاسداران گذرانده‌اند، تاثیرگذار است.

این تصمیم حدود دو هفته پیش گرفته شده و به تازگی در روزنامه رسمی در ایالات متحده آمریکا به صورت عمومی منتشر شده است.

در این دستورالعمل که در فدرال ریجستر (federalregister) روزنامه دولت آمریکا در روز پنجشنبه ۲۳ ژوئن منتشر شد، آمده است: «با دستورالعمل جدید، پس از بررسی‌ تمامی پیشینه‌های امنیتی مربوط به فردی که متقاضی دریافت ویزا است، اگر محرز شود که این شخص حمایت مالی و قصدی برای کمک به هیچ “سازمان تروریستی خارجی” نداشته‌ و عملیات تروریستی علیه ایالات متحده و شهروندان آمریکایی انجام نداده‌، ممکن است از امکان دریافت ویزا و خدمات مهاجرتی ایالات متحده محروم نشود.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده آمریکا در سال ۱۳۹۸ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را وارد فهرست گروه های تروریستی خارجی این کشور کرد. فهرستی که در آن نام گروه‌هایی هم چون القاعده، داعش و بوکوحرام نیز به چشم می‌خورند.

از آن زمان تاکنون حتی افرادی که در گذشته خدمت سربازی خود را در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گذرانده بودند، اجازه ورود به خاک ایالات متحده آمریکا را نداشتند.

البته در دستورالعمل جدید آمریکا نامی از سپاه پاسداران آورده نشده و به صورت کلی نوشته شده است: «افرادی که در نهادهایی خدمت کرده‌اند که در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی است و منع قانونی برای دریافت ویزا دارند، با داشتن شروطی ممکن است بتوانند وارد این کشور شوند. این افراد باید ثابت کنند که “آگاهانه و داوطلبانه” در سازمانی که در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دارد، فعالیت‌ نکرده‌اند.»

بنابر گزارش نشریه رسمی اطلاع رسانی‌ دولت آمریکا، متقاضیان صدور ویزا باید همچنین ثابت کنند که خدمت سربازی‌شان داوطلبانه نبوده است و آنها تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا نیستند.

حال با صدور دستورالعمل جدید دولت آمریکا برای صدور رویداد سفر برای افرادی که در سپاه پاسداران دوران سربازی خود را گذارنده‌اند، اگر این افراد بتوانند شروط لازم را داشته باشند، احتمالا مانعی وجود نخواهد داشت.

دویچه وله

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا