آذربایجان

حمایت دادگاه تبریز از عدم صدور شناسنامه با نام ترکی «خاقان» توسط اداره ثبت احوال

شعبه ۳۹ دادگاه عمومی حقوقی تبریز از عدم صدور شناسنامه برای یک کودک آذربایجانی با نام تورکی «خاقان» توسط اداره ثبت احوال تبریز حمایت کرد.

والدین این کودک آزربایجانی پیشتر به دلیل ممانعت اداره کل ثبت احوال استان آزربایجان شرقی از صدور شناسنامه برای فرزندشان با نام تورکی خاقان، از این اداره شکایت کرده بودند.

شعبه ۳۹ دادگاه عمومی حقوقی تبریز پس از رسیدگی به این شکایت، صدور یا عدم صدور شناسنامه را «جزو وظایف ذاتی اداره ثبت احوال» برشمرد و «قرار عدم استماع دعوی خواهان» را صادر کرد.

 

در رای دادگاه آمده است که اداره ثبت احوال با در نظر گرفتن قواعد مربوط به «فرهنگ جامعه ایرانی و اسلامی» شناسنامه صادر می کند و این جزو وظایف ذاتی این اداره است.

یونس محمودی هنرمند و فعال ملی آزربایجان و پدر خاقان در صفحه شخصی اینستاگرام خود با انتشار حکم صادره از طرف دادگاه تبریز در خصوص صدور شناسنامه برای فرزندش با نام خاقان نوشت:

«چوخ گؤتور قوی ائله‌دیم نه یازام اما بیر یئره چاتمادیم.

آخی بیر آد سیزی بو قدر سیخیر؟

من بو قونویا ساواش آدی قویا بیلمیردیم آمما گؤرورم کی بئله ایسته‌نیلیر.

بیلمیرم سیز منی یورورسوز یوخسا اؤزونوزو!»

ترجمه:

(خیلی سبک سنگین کردم که چه بنویسم اما به جایی نرسیدم، یک اسم اینقدر برایتان ناراحات کننده است؟

نمیتوانستم این کار را جنگ و مجادله بنامم اما میبینم که شما چنین میخواهید.

نمیدانم من را خسته خواهید کرد یا خودتان را !)

 وکالت پرونده این کودک آزربایجانی بر عهده دو تن از وکلای پایه یک دادگستری جناب آقایان هادی علیپور و اصغر محمدی میباشد.

حق داشتن نام کودک در بدو تولد از بندهای میثاق بین المللی حقوق کودک می‌باشد که ایران به عنوان یکی از امضاء کنندگانش، از پذیرش آن سرباز می‌زند.

پیشتر والدین آییل ، سئوگی ، یاغیش ، آتاکان ، اوغوز، تارکان و ائلجان در صفحات اینستاگرامی و مصاحبه با رسانه ها از مخالفت سازمان ثبت احوال ایران با صدور شناسنامه برای فرزندانشان خبر داده بودند. برخی از این افراد پس از مبارزه و پیگیری های چند ماهه و بعضا چند ساله در نهایت سازمان ثبت احوال ایران را مجبور کردند برای فرزندانشان با اسامی تورکی مورد علاقه شان شناسنامه صادر کند.

سازمان ثبت احوال ایران با همکاری «فرهنگستان زبان فارسی» لیستی برای کودکان تازه متولد شده ارائه کرده و خانواده ها را مجبور می کند اسامی فرزندانشان را از این ‌لیست انتخاب ‌کنند. اکثر نام های موجود در این لیست فارسی هستند و شمار زیادی از نام های تورکی نیز ممنوعه اعلام شده اند. این اقدام غیرقانونی و نژادپرستانه باعث سرگردانی والدین تورک شده و مشکلات زیادی را برای کودکانشان فراهم کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا