ایرانخاورمیانه

حمله پهپادی به کاروان کامیون‌ها در منطقه تحت نفوذ جمهوری اسلامی در سوریه

پهپادها کاروانی از کامیون‌ها را در شامگاه یکشنبه ۹ بهمن در منطقه تحت نفوذ ایران در شرق سوریه مورد هدف قرار دادند. این حمله بلافاصله پس از عبور کامیون‌ها از عراق به خاک این کشور صورت گرفت.

هنوز مشخص نیست چه کسی پشت حمله به کامیون‌ها در منطقه مرزی البوکمال در استان دیرالزور سوریه است، اما این مناطق تحت کنترل گروەهای مسلح مورد حمایت سپاە پاسداران است.

دیده بان حقوق بشر سوریه گفت این پهپادها ظاهرا از آن ائتلاف تحت رهبری آمریکا بوده‌اند و افزود در این حمله شش کامیون یخچال‌دار مورد هدف قرار داده اند. این گروه اعلام کرد این حمله تلفات جانی هم برجای گذاشت و آمبولانس‌ها به سرعت به منطقه اعزام شدند.

المرصدنیوز در عراق نیز از هدف قرار گرفتن «کامیون‌های حامل سلاح و موشک» در این منطقه که پایگاه شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران است خبر داد.

به گزارش آسوشیتد پرس، یک مقام شبه‌نظامی تحت حمایت ایران در بغداد تایید کرد که حمله‌ای صورت گرفته اما گفت تنها یک کامیون مورد هدف قرار گرفته و در مورد تلفات احتمالی این حادثه صحبتی نکرد.

در همین حال یک رادیوی وابسته به دولت سوریه نیز تایید کرد در این حمله شش کامیون یخچال‌دار هدف قرار گرفته‌اند.

ماه گذشته، رییس ستاد ارتش اسرائیل، در موضعی کم‌نظیر از جنگ این کشور علیه جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی‌اش در سراسر منطقه، اشاره کرد اسرائیل پشت حمله به یک کاروان کامیون در سوریه در ماه نوامبر بوده است.

حمله روز یکشنبه مدت کوتاهی پس از آن صورت گرفت که پهپادهای حامل بمب، یک کارخانه نظامی در شهر اصفهان را هدف قرار دادند و خسارت هایی به آن وارد کردند.

روزنامه «نیویورک‌ تایمز» به نقل از مقام‌های ارشد اطلاعاتی آشنا به گفتگوهای میان اسرائیل و آمریکا درباره حمله به تاسیسات نظامی اصفهان، نوشت این حمله پهپادی که منجر به انفجاری بزرگ در مرکز شهر اصفهان شد کار موساد، سازمان اطلاعات و عملیات ویژه اسرائیل، بوده است.

روزنامه «وال‌استریت ژورنال» هم در خبری اختصاصی به نقل از مقام‌های آمریکایی و افراد آگاه به عملیات، اسرائیل را مسئول حمله پهپادی به یکی از مجتمع‌های کارگاهی وزارت دفاع در اصفهان معرفی کرد.

مقام‌های جمهوری اسلامی مدعی «ناموفق» بودن حمله پهپادی و انفجار در یکی از مراکز مهمات‌سازی در اصفهان شدند و گفتند این حمله خسارت محدودی بر جای گذاشته است.

اما باراک راوید، روزنامه‌نگار، در توییترش به نقل از منابع مطلع از حمله به تاسیسات نظامی وزارت دفاع جمهوری اسلامی در اصفهان نوشت این حمله «ویژه، با دقت بسیار و موفقیت‌آمیز» انجام شده است.

باراک راوید در ادامه نوشت تاسیسات منفجر شده مرتبط با برنامه موشکی جمهوری اسلامی بوده است. به گفته این منابع مطلع، چهار نقطه در این تاسیسات به صورت دقیق مورد حمله قرار گرفت و هدف حمله محقق شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا