آذربایجانایران

درخواست همسر پژوهشگر آذربایجان‌جنوبی از اتحادیه اروپا: «نگذارید یک بی‌گناه کشته شود»

احمدرضا جلالی، پژوهشگر اهل سراب که تابعیت سوئد را دارد، برای شرکت در یک کنفرانس علمی به ایران رفت و دستگیر شد.

ویدا مهران‌نیا، همسر احمدرضا جلالی، شهروند آزربایجان‌جنوبی-سوئدی زندانی در ایران، روز شنبه، ۳۱ اردیبهشت‌ماه، از اتحادیه اروپا خواست که آزادی همسرش را تضمین کنند.

او در بخشی از مصاحبه با شبکه ZDF آلمان گفت: «امیدوارم اتحادیه اروپا بتواند قاطعانه عمل کند و احمدرضا را به خانه بازگرداند. اتحادیه اروپا نباید اجازه دهد یک شخص بی‌گناه به این شیوه غیرانسانی کشته شود.»

احمدرضا جلالی، پزشک آزربایجانی، اردیبهشت ۱۳۹۵ با دعوت رسمی دانشگاه تهران، برای شرکت در یک کنفرانس علمی به ایران رفت و دستگیر شد.

دادگاه انقلاب تهران این پزشک تورک را به اتهام «فساد فی‌الارض و جاسوسی برای اسرائیل» به اعدام محکوم کرد. این حکم در دیوان عالی کشور نیز تایید شده است.

هم‌زمان با برگزاری آخرین جلسه دادگاه حمید نوری در سوئد، خبرگزاری ایسنا به نقل از منابع آگاه خبر داد که حکم اعدام احمدرضا جلالی در دستور کار قرار گرفته است و تا پایان اردیبهشت اجرا می‌شود، اما حالا به گفته همسر او، قوه قضاییه در حال بررسی تعویق این حکم است.

تهدید برای اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی هم‌زمان با محاکمه حمید نوری در سوئد در حالی است که پیش‌ازاین نیز سازمان‌های حقوق بشری و فعالان مدنی بارها هشدار داده‌ بودند که حکومت ایران از زندانیان دو تابعیتی برای فشار بر جامعه جهانی، تسویه‌حساب و پیشبرد اهداف سیاسی خود استفاده می‌کند.

بااین‌حال، ویدا مهران‌نیا، همسر جلالی در گفت‌وگویی در این زمینه اعلام کرد که تمایل ندارد همسر بی‌گناهش با فردی همچون حمید نوری مبادله شود.

دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، هفته گذشته از تهران خواسته بود که اجرای حکم این محقق موسسه پزشکی کارولینسکا را به حالت تعلیق درآورد و خواهان لغو حکم او شد.

محمدحسین ساکت، وکیل احمدرضا جلالی، نیز ۳۱ اردیبهشت‌ در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه، خواستار اعمال ماده‌ ۴۷۷ و ارجاع پرونده‌ او به یکی از شعب دیوان عالی کشور شد.

اخیرا انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات احیای برجام، نیز در جریان سفرش به تهران تلاش کرد تا مقدمات آزادی جلالی را فراهم کند. او در این زمینه در حساب توییتر خود نوشت: «در تهران لزوم توقف اعدام احمدرضا جلالی را مطرح کردم و خواستار آزادی او به دلایل بشردوستانه شدم.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا