جهان

روسیه صادرات برق به فنلاند را یک‌شبه قطع کرد

رئیس جمهوری فنلاند گفت‌وگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود، صریحا اعلام کرد که کشورش «در روزهای آینده برای ارائه درخواست عضویت در ناتو تصمیم‌گیری خواهد کرد.»

این گفت‌وگو بین سران دو کشور همسایه پس از آن انجام شد که روسیه صادرات برق به فنلاند را یک‌شبه قطع کرد. اپراتور روسی دلیل این اقدام را عدم پرداخت بدهی‌های معوقه از سوی فنلاند اعلام کرده است.

به‌رغم تداوم تهدیدهای روسیه از جمله استقرار تسلیحات هسته ای در مرزهای خود با منطقه بالتیک در صورت عضویت احتمالی فنلاند و سوئد در ناتو، سائولی نینیستو گفته که فنلاند مایل است به «تعامل دوجانبه» با روسیه ادامه دهد و امیدوار است که مسکو «رفتاری حرفه‌ای» در پیش گیرد.

بنا بر بیانیه‌ای که دفتر ریاست جمهوری فنلاند منتشر کرده، سائولی نینیستو در گفت‌وگو با آقای پوتین افزود که در پی تهاجم مسکو به اوکراین از روز ۲۴ فوریه (بامداد پنجم اسفند) شرایط امنیتی فنلاند به کلی دگرگون شده است.

آقای نینیستو که از سال ۲۰۱۲ در مقام رئیس دولت فنلاند آغاز به کار کرد، جزو معدود رهبران غربی است که در یک دهه گذشته مرتبا با ولادیمیر پوتین در گفت‌وگو و تعامل بوده است.

پیشتر روز پنج‌شنبه و در هفتاد و هشتمین روز از تهاجم روسیه به اوکراین، سائولی نینیستو به‌همراه سانا مارین، نخست وزیر فنلاند، موافقت خود را با ارائه درخواست رسمی عضویت در ائتلاف نظامی ناتو اعلام و تاکید کردند که پیوستن به این سازمان «موجب تحکیم امنیت فنلاند خواهد شد.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا