آذربایجانایران

شیوع نگران کننده بیماری «تب کریمه کنگو» در اردبیل به دنبال افزایش «قیمت واکسن دام»

همزمان با افزایش شدید «قیمت واکسن دام»، مدیر گروه بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی اردبیل از شیوع نگران کننده بیماری «تب کریمه کنگو» در استان اردبیل خبر داد.

جواد ابیشوند به خبرگزاری مهر گفت: «تاکنون هشت بیمار مشکوک تب کریمه کنگو در استان بستری شدند که نتیجه آزمایش سه نفر نشان می‌دهد که ابتلای قطعی به این بیماری داشته‌اند.»

او افزود: «مراحل مداوای این بیماران در بیمارستان‌های استان به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفته و ما منتظر جواب آزمایش پنج مورد مشکوک به ابتلای به تب کریمه کنگو هستیم.»

ابیشوند گفت: «در حالی که در تابستان سال گذشته تنها پنج مورد ابتلاء به بیماری تب کریمه کنگو را شاهد بودیم اما در ۲۴ ساعت گذشته تنها سه مورد احتمال ابتلاء در بیمارستان‌های استان گزارش شده که نشان از وضعیت خطرناک این بیماری در استان هستیم.»

ابیشوند از شهروندان خواست تا از مصرف گوشت کشتار خارج از کشتارگاه جلوگیری کرده و از تماس با دام و محصولات دام و آلایش دامی خودداری کرده و مراقب انتشار این بیماری باشند.

به گفته وی، امکانات لازم برای تشخیص نهایی این بیماری در استان اردبیل وجود ندارد و نمونه آزمایش بیماران برای تایید نهایی به آزمایشگاه «انستیتوپاستور تهران» ارسال می شود.

روز شنبه بهزاد امیری،‌ رئیس گروه بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان، از شیوع شدید بیماری تب کنگو در ایران خبر داد و گفت تاکنون ۳۴ نفر به تب کنگو مبتلا شده اند و  دو نفر بر اثر این بیماری جان باخته اند.

این مقام وزارت بهداشت ایران «عدم کنترل موارد بهداشتی» و افزایش «قیمت واکسن دام» را از دلایل شیوع بیشتر بیماری در سال جاری عنوان کرده و گفت: «وقتی قیمت واکسن و داروی دام‌ها گران باشد، دامدار نمی‌رود آن را بخرد و بیماری شیوع پیدا می‌کند.»

سمپاشی فضای دامداری‌ها و واکسیناسیون به‌موقع دام‌ها از جمله عوامل پیشگیری از ابتلا و شیوع تب کریمه کنگو است.

تب کریمه کنگو یک بیماری ویروسی حاد، تب‌دار و همراه با خون‌ریزی است که از طریق گزش کنه یا تماس با خون یا ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود و در صورت عدم تشخیص به‌موقع می‌تواند منجر به مرگ فرد مبتلا شود. علائم این بیماری «سر درد، تهوع، خونریزی و علائم شبیه به سرماخوردگی» می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا