آذربایجاناجتماعیایرانسلامتی و زندگیسیاست

طغیان کرونا در بند هفت زندان اردبیل؛ عباس لسانی و یوسف کاری دچار تب و سرفه‌های شدید هستند

بر اساس گزارشات منتشر شده بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ در بند هفت زندان اردبیل که زندانیان سیاسی آذربایجان نیز در آن نگهداری می‌شوند، طغیان می‌کند.

کانال تلگرامی عباس لسانی در این باره خبر می‌دهد، یوسف کاری فعال آذربایجانی محبوس در بند هفت زندان اردبیل امروز دوشنبه ۱۰ آذرماه ۹۹ در تماسی که با خانواده داشته، گفته که: « برخی زندانیان این بند دچار تب، سردرد، سرفه‌های خشک و تنگی نفس گردیده و مسئولین زندان و پزشک بهداری، این وضعیت را مشکوک به علائم کرونا خوانده‌اند.»

به گفته آقای کاری، “عباس لسانی” دیگر زندانی محبوس در این بند فعلا درگیر سرفه‌های خشک بوده و معلوم نیست وضعیت او در ادامه به چه نحو دنبال خواهد شد.

از زمان وقوع کرونا در ایران بدستور دستگاه قضایی این کشور هرچند قریب به اتفاق زندانیان به جهت وضعیت قرمز کرونا از حق اعطای مرخصی برخوردار بوده‌اند ولی برخی زندانیان بنا به صلاحدید مقامات قضایی-امنیتی از این حق حیاتی منع شده‌اند.

در این بین زندانیانی چون عباس لسانی نیز نه تنها از لیست چنین مرخصی‌هایی کنار گذاشته شده‌اند بلکه در شرایط حاد این پاندمی با تشدید سختگیریها از حق برخورداری تلفن که در شرایط محدودیت مراقبتی امن ترین و ضرورتی‌ترین راه ارتباط با خانواده و آشنایان به حساب می آید منع گردیده اند.

سازمان عفو بین الملل ترکیه به تازگی با تحقیق در باره نحوه ربوده شدن عباس لسانی و روند دادرسی منجر به ۱۵ سال حبس تعزیری که آن هم به صورت تشدید در حکم رأی صورت گرفته کمپین امضای نامه به “ابراهیم رئیسی” ریاست قوه قضائیه ایران راه اندازی و ضمن درخواست آزادی فوری این فعال حقوق تورکها و آذربایجانیها در ایران خواستار تغییر و بازبینی روند دادرسی پرونده که مغایر با استاندارهای جهانی بوده، شده است.

عفو بین الملل پیشتر با صدور بیانیه‌هایی بازداشت ، شکنجه و مجازاتهای اعمال شده علیه عباس لسانی را محکوم کرده است.
عفو بین الملل معتقد است همه فعالیتهای لسانی مسالمت آمیز و در راستای حقوق تورکها و آذربایجانیها در ایران صورت گرفته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا