ایرانخاورمیانهسلامتی و زندگیسیاست

عربستان سعودی : رفتار ایران باعث شیوع کرونا در جهان شد

عربستان سعودی، ایران را متهم کرده که "به طور مستقیم" مسئول شیوع ویروس کرونا در جهان است.

عربستان سعودی، ایران را متهم کرده که “به طور مستقیم” مسئول شیوع ویروس کرونا در جهان است.کابینه عربستان در نشست دهم مارس خود به ریاست ملک سلمان، پادشاه این کشور، ایران را به رفتار “غیر مسئولانه” در شیوع ویروس کرونا متهم کرده است.

مقام‌های عربستان گفته‌اند ۲۰ شهروند این کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که بیشتر آنها از ایران برگشته‌اند.

عربستان می‌گوید دولت ایران به شهروندان سعودی بدون زدن مهر ورود و خروج در گذرنامه‌های آنها، اجازه ورود به خاک خود را داده و این کار را “یک خطر بهداشتی جدی” و “بی‌توجهی آشکار” به تلاش‌های جهانی در مبارزه با این ویروس خوانده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران پیشتر گفته بود به غیر از اتباع بریتانیا، آمریکا و کانادا، برای دارندگان سایر گذرنامه‌ها، از الصاق برچسب و درج مهر ورود و خروج خودداری می‌شود.

عباس موسوی، سخنگوی این وزارتخانه گفت مهر نزدن روی گذرنامه اتباع سعودی “ارتباطی با اتباع کشور خاص و یا کرونا نداشته ” و از عربستان خواست از “سیاسی کردن” بیماری کرونا و “فرافکنی” خودداری کند.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشورهای حاشیه خلیج عربی افزایش یافته و در اکثر موارد مبتلایان به ایران سفر کرده بودند.

روزنامه عکاظ که به دولت عربستان نزدیک است نوشته که شورای وزیران در نشست خود از ایران خواستند به مسئولیت خود در جلوگیری از شیوع این ویروس عمل کند.

عربستان اخیرا به دنبال مشاهده موارد تازه ابتلا به ویروس کرونا در استان شیعه‌نشین قطیف، این منطقه را قرنطینه کرد. شماری از افراد مبتلا در این استان، به تازگی از ایران برگشته بودند.

عربستان گفته است این تدابیر در قطیف موقتی است و هدف از آن جلوگیری از انتشار ویروس کرونا است.

عربستان سعودی اخیرا با گسترش ویروس کرونا، بازگشت شهروندان و افراد مقیم کشورهای حاشیه خلیج عربی از خارج از منطقه به خاک این کشور را به مدت ۱۴ روز ممنوع اعلام کرد. همچنین تمامی شهروندان یا افراد مقیم این کشور که در ۱۴ روز گذشته به کشورهای حاشیه خلیج عربی سفر کرده‌اند موظف به اطلاع‌رسانی درباره سفر خود هستند.

عربستان همچنین ورود مسافران از کشو‌رهای درگیر شیوع ویروس کرونا را به طور موقت ممنوع کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا