ایرانجهان

مقام اسرائیلی: غنی‌سازی بالای ۶۰ درصدی اورانیوم در ایران می‌تواند باعث حمله نظامی شود

یک مقام ارشد اسرائیلی می‌گوید این کشور به دولت جو بایدن و چندین کشور اروپایی اعلام کرده که اگر ایران، همچنان غنی‌سازی اورانیوم بالای ۶۰ درصد را ادامه دهد، وارد مسیری خطرناک می‌شود که ممکن است به حمله نظامی اسرائیل منجر شود.

به گزارش وبسایت آکسیوس، دولت اسرائیل به طور فزاینده‌ای در مورد پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران نگران است.

مقام‌های اسرائیلی در ماه‌های اخیر تهدیدهای خصوصی و علنی مبنی بر اقدام نظامی علیه جمهوری اسلامی ایران را که با هدف بازدارندگی این کشور از تشدید برنامه هسته‌ای انجام می‌گیرد، افزایش داده‌اند.

بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران از اواخر فوریه، «۸۷.۴ کیلوگرم» اورانیوم غنی‌شده با غلظت شصت درصد را ذخیره کرده است.

کارشناسان می‌گویند که اگر این اورانیوم تا درجه ۹۰ درصد که برای مصارف تسلیحاتی است، غنی شود، برای تولید حداقل یک بمب هسته‌ای کافی است.

طی هفته‌های گذشته کشف آثار اورانیوم ۸۴ درصدی در سایت هسته‌ای فردو به نگرانی‌ها پیرامون برنامه اتمی ایران دامن زده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده است که به تحقیقات در این زمینه ادامه می‌دهد.

این مقام اسرائیلی به آکسیوس گفت که با این حال، اسرائیل «مقادیر اندک» اورانیوم غنی شده ۸۴ درصدی را معنادار نمی‌داند، زیرا تهران اورانیومی با چنین خلوصی را ذخیره نکرده است.

یک مقام ارشد دفاعی ایالات متحده ماه گذشته به اعضای کنگره آمریکا گفت که ایران برای غنی‌سازی اورانیوم با درجه کافی برای ساخت یک بمب هسته‌ای، تنها به ۱۲ روز زمان نیاز دارد.

با این حال ایالات متحده باور دارد که ایران تصمیمی برای از‌سرگیری برنامه تسلیحاتی‌اش نگرفته است.

صدای آمریکا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا