آذربایجاناجتماعیایرانسیاست

«ملت آذربایجان آزاد خواهد شد»؛ شعارنویسی گسترده در تبریز در حمایت از عباس لسانی

فعالان‌ مدنی‌ آذربایجانی‌ در تبریز امروز‌ یکشنبه‌ ۲۳ خرداد با شعارنویسی گسترده‌ در تبریز در حمایت از عباس لسانی‌ و سایر زندانیان سیاسی حمایت خود را از آنها اعلام کردند.

به گزارش بخش فارسی گروه خبری ای‌ان‌تی، در ادامه واکنش‌ها به اعمال فشار از سوی مسئولین‌ زندان‌ و نهادهای امنیتی علیه عباس لسانی و سایر زندانیان سیاسی تورک، فعالان‌ مدنی‌ آذربایجانی‌ در تبریز امروز‌ یکشنبه‌ ۲۳ خرداد با شعارنویسی گسترده‌ در سطح شهر حمایت‌ خود‌ را از زندانیان سیاسی آذربایجانی‌ اعتصاب کرده اعلام و اعتراض‌ خود‌ را به‌ مسئولین‌ زندان‌ اردبیل و نهادهای امنیتی-اطلاعاتی نشان دادند.

«ملت آذربایجان آزاد خواهد شد؛ #عباس_لسانی»؛ «یاشاسین تورک میلتی؛ #عباس_لسانی»؛ «اینسانلارا آزادلیق، میلت‌بره ایستیقلال؛ #عباس_لسانی»؛ «بو همان ایسلام آدی ایله تیکیلن دولت‌دیر، یاتا دوستاقدا لسانی بو دینه ذیلت‌دیر»؛ «قیزیلدان اولسا قفسیم، آزادلیغا وار هوسیم؛ #عباس_لسانی»؛ «جان زندانیان سیاسی در خطر است؛ خط قرمز ما #عباس_لسانی»؛ «انتخابات در تهران، اعتصابات در آزربایجان»؛ عنوان شعرهایی است که در معابر عمومی تبریز بر دیوارها نقش بسته است.

در پی اعتصاب غذای‌ عباس لسانی‌، زندانی‌ سیاسی‌ سرشناس آذربایجانی‌ و سه تن دیگر از زندانیان سیاسی آذربایجان به نام‌های علی واثقی، رضا واثقی، مهرداد شیخی و یوسف کاری در حمایت از آقای لسانی، موجی‌ از نگرانی‌ ها‌ و نارضایتی‌ های‌ عمومی‌ بین‌ مردم و‌ نهادهای‌ حقوق بشری شکل‌ گرفته‌ است‌.

عباس لسانی هفته پیش به مسئولین زندان اردبیل که عامدانه یک زندانی با‌ جرایم خطرناک را به قصد درگیری و آزار و اذیت زندانیان سیاسی به بند او انتقال داده بودند، هشدار اعتصاب غذا داده بود.

آقای لسانی همچنین خواستار اعزام فوری وی به بیمارستان برای تحت مداوا قرار گرفتن است.

این زندانی سیاسی آذربایجانی دچار فشار خون بالا بوده و از درد مزمن زانو و دیسک کمر رنج برده و در دوره همه‌گیری کرونا در زندان اردبیل نیز نزدیک به یک ماه دچار تب، سرفه و درد شدید عضلانی گشته بود که با فشار فعالین سیاسی-مدنی و سرانجام تحت معاینه قرار گرفت.

همچنین آقای لسانی با تنظیم نامه‌ای سرگشاده خطاب به رئیس زندان اردبیل عنوان کرده؛ «برای توقف رفتارهای ظالمانه علیه تمامی زندانیان عقیدتی و سیاسی تا مرگ پیش خواهم رفت.»

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا