خاورمیانه

نیویور‌ک‌تایمز: یحیی سنوار در تونل‌های حماس در خان‌یونس مخفی شده‌ است

روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از مقام‌های آمریکایی نوشت یحیی سنوار و دیگر رهبران حماس در نوار غزه احتمالا در شبکه تونل‌های زیرزمینی این گروه در خان‌یونس مخفی شده‌اند. این در حالی است که پیش‌تر احتمال می‌رفت سنوار در رفح پنهان شده باشد.

نیویورک‌تایمز روز یک‌شنبه ۲۳ اردیبهشت نوشت گزارش‌های اطلاعاتی در خصوص حضور سنوار در خان‌یونس می‌تواند منطق اسرائیل را برای حمله به رفح به چالش بکشد.

یحیی سنوار یکی از چهره‌های شناخته شده حماس و از رهبران آن است. مقامات امنیتی اسرائیل مدت‌ها قبل از اینکه شبه‌نظامیان حماس در روز ۱۵ مهر از حصار مرزی غزه عبور کنند، از او به‌عنوان یکی از ظالم‌ترین دشمنان خود نام می‌بردند.

بیش از یک میلیون آواره فلسطینی برای در امان ماندن از درگیر‌های جاری در نقاط مختلف غزه، در رفح پناه گرفته‌اند. این نگرانی وجود دارد که عملیات نظامی اسرائیل در رفح، وخامت اوضاع انسانی در این منطقه را تشدید کند.

آوارگان فلسطینی در حال گریختن از رفح، جنوب نوار غزه، ۱۷ اردیبهشت

به گزارش نیویورک‌تایمز، سنوار در تصمیمات پشت ‌پرده حماس در خصوص برقراری آتش‌بس در منطقه نقشی محوری ایفا می‌کند.

با این حال، به دلیل آسیب دیدن زیرساخت‌های ارتباطی در غزه بر اثر حملات اسرائیل، تماس با سنوار به سختی انجام می‌گیرد و این موضوع موجب کندی در مذاکرات آتش‌بس در مصر و قطر شده است.

طبق گزارش نیویورک‌تایمز، رساندن پیام به سنوار گاهی یک روز و گرفتن پاسخ از او یک روز دیگر زمان می‌برد.

شبه‌نظامیان حماس ۱۵ مهر سال گذشته (هفتم اکتبر) با حمله به جنوب اسرائیل حدود هزار و ۲۰۰ نفر را کُشتند و بیش از ۲۴۰ نفر را به گروگان گرفتند که از این تعداد تاکنون ۱۱۲ تن آزاد شده‌اند.

اسرائیل سنوار را مغز متفکر این عملیات معرفی کرده است.

نیویورک‌تایمز نوشت زنده ماندن سنوار پس از گذشت هفت ماه از عملیات اسرائیل در غزه می‌تواند نمادی از ناکامی‌های نظامی این کشور تلقی شود.

این روزنامه افزود رهبران حماس در غزه تا حد بسیاری از حملات اسرائیل جان سالم به در برده‌اند و اسرائیل در آزاد کردن گروگان‌های در بند این گروه ناموفق بوده است.

روزنامه دیلی‌میل روز دوم اردیبهشت نوشت پیش‌بینی می‌شود تنها ۴۰ تن از گروگان‌های باقی‌مانده در اسارت حماس زنده باشند.

تصاویری از گروگان‌های اسرائیلی در بند حماس، تل‌آویو، ۲۳ اردیبهشت

در ادامه گزارش نیویورک‌تایمز آمده است هرچند به گفته مقام‌های حماس، سنوار حرف آخر را در این گروه نمی‌زند اما با این حال نظر او از اهمیت فراوانی برخوردار است.

یکی از اعضای حماس در همین رابطه تاکید کرد هیچ تصمیمی بدون مشاوره با سنوار گرفته نمی‌شود.

پیش‌تر و در روز ۲۱ اردیبهشت، تایمز اسرائیل به نقل از دو منبع خبر داده بود مخفی‌گاه سنوار در رفح نیست.

این دو منبع افزودند سنوار در شبکه تونل‌های زیرزمینی حماس در خان‌یونس پنهان شده اما مکان دقیق اختفای او مشخص نیست.

برخی رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند سنوار از گروگان‌های اسرائیلی به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند تا مانع از حمله مستقیم به محل استقرار خود شود.

روزنامه واشینگتن‌پست روز ۲۲ اردیبهشت نوشت ایالات متحده اعلام کرده اگر اسرائیل طرح عملیات گسترده خود در رفح را کنار بگذارد، اطلاعاتی در مورد مکان اختفای رهبران حماس به این کشور ارائه خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا