ایرانجهان

وزیر خارجه قطر در تهران: حامل پیام‌های آمریکا برای ایران هستم

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر در سفری به تهران، اعلام کرد حامل پیام‌هایی از سوی آمریکا برای مقام‌های جمهوری اسلامی است که به طور مستقیم به توافق هسته‌ای تهران با قدرت‌های جهانی مربوط نیست.

وزیر خارجه قطر روز یکشنبه پس از دیدار با حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی، در یک نشست خبری مشترک گفت: «من پیام‌هایی را از طرف‌های مختلف درباره موضوعات مختلف به ایران منتقل کردم.»

او جزییاتی از این پیام‌ها و همچنین کشورهایی که این پیام‌ها را برای ایران فرستاده‌اند اشاره نکرد، اما به طور ویژه به دولت آمریکا اشاره کرد و گفت واشینگتن چند پیام را با هدف انتقال به تهران، به قطر داده است.

در حالی که از چند ماه پیش تاکنون مذاکرات جمهوری اسلامی با قدرت‌های جهانی بر سر احیای برجام متوقف شده، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی تاکید کرد این پیام‌های آمریکا مستقیما به احیای برجام مربوط نیست.

او تاکید کرد: «کشور و رهبری قطر همواره به دنبال افزایش هر چه بیشتر روابط میان کشورهای منطقه با ایران است.»

این اظهارات در حالی است که مذاکرات میان تهران و ریاض که با میانجیگری بغداد صورت گرفته بود، مدتی است متوقف شده و به سرانجام نرسیده است.

همزمان امیرعبداللهیان در این نشست خبری تایید کرد که پیام‌هایی را «از طرف‌های برجام» از طریق وزیر خارجه قطر دریافت کرده است.

او بار دیگر مدعی آنچه «نقش غیرسازنده و اقدامات مداخله‌آمیز آمریکا و به ویژه سه کشور اروپایی در اغتشاشات اخیر» خواند، شد.

مقام‌های جمهوری اسلامی از زمان آغاز خیزش سراسری علیه حکومت در ایران، این خیزش را به عوامل خارجی نسبت داده است.

قدرت‌های غربی طرف مذاکره با جمهوری اسلامی در مذاکرات احیای برجام و متحدانشان با محکوم کردن سرکوب این خیزش، تحریم‌هایی را علیه جمهوری اسلامی وضع کرده‌اند.

امیرعبداللهیان همچنین بار دیگر وعده داد که «قرار است طبق توافقی که صورت می‌گیرد دور جدید گفت‌وگوهای میان ایران و عربستان ادامه پیدا کند.»

او همچنین گفت: «از طریق یک واسطه تبادل پیام‌های میان ایران و بحرین جریان دارد.»

جمهوری اسلامی در چند ماه اخیر، علاوه بر انزوای بیشتر در عرصه بین‌المللی با شدت گرفتن بحران اقتصادی در داخل ایران مواجه شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا