آذربایجانایرانجهان

۲۱ مارس مصادف با ۱ فروردین؛ روز جهانی مبارزه با تبعیض نژادی

روز ۲۱ مارس مصادف با ۱ فروردین برای اینکه همه ساله تاکید گردد همه افراد فارغ از نژاد، دین، مذهب و جنسیت، دارای حقوق برابر و یکسان می باشند از طرف سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی مبارزه با تبعیض نژادی نامگذاری شده است.

همچنین از روز ۲۱ مارس، هفته همبستگی با ملت های در حال مبارزه علیه نژاد پرستی و تبعیض نژادی آغاز می گردد.

سایت رسمی سازمان ملل متحد امسال در این زمینه اطلاع داده است که « اعلامیه جهانی حقوق بشر (UDHR) بیان می‌دارد که هرکسی از همه حقوق و آزادی‌ها، بدون هیچ گونه تمایزی، از جمله نژاد و رنگ، برخوردار است. با این حال، نژادپرستی و تبعیض نژادی همچنان بر مردم در سراسر جهان تأثیر می گذارد. بزرگداشت هفتاد و پنجمین سالگرد تصویب UDHR باید به کشورها انگیزه ای بدهد تا گام های سریع و محکمی برای پیشبرد برابری و مبارزه با نژادپرستی، تبعیض نژادی، بیگانه هراسی و عدم تحمل مرتبط بردارند. ما روز جهانی رفع تبعیض نژادی را در ۲۱ مارس گرامی می داریم

فعالین حرکت ملی آذربایجان طی چندین دهه به انحاء مختلف از جمله، تظاهرات های خیابانی، در استادیوم ها حین برگزاری مسابقات ورزشی، بیانیه های صادره از سوی فعالین ، دیوارنویسی ، گرافیتی و اعلامیه و… به سیستم حاکم مبتنی بر نژادپرستی و برتری ملت فارس بر دیگر ملت های ساکن ایران، اعتراض کرده اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا