سیاست

جو بایدن: امکان یکپارچه ماندن افغانستان وجود ندارد

جو بایدن در یک مناظره تلویزیونی با سایر داوطلبان نامزدی حزب دموکرات گفت: «من در هر بخشی از افغانستان بوده ام ... این همان چیزی است که من از نزدیک دیدم...ممکن نیست که آن کشور متحد شود، هیچ امکان ندارد که آن کشور یکپارچه بماند.»

اظهارات جو بایدن، یکی از داوطلبان نامزدی حزب دموکرات در انتخابات آتی ریاست جمهوری در آمریکا در مورد افغانستان واکنش شماری از مقام‌ها و فعالان سیاسی افغان را در پی داشته است.

 

جو بایدن در یک مناظره تلویزیونی با سایر داوطلبان نامزدی حزب دموکرات گفت: «من در هر بخشی از افغانستان بوده ام … این همان چیزی است که من از نزدیک دیدم…ممکن نیست که آن کشور متحد شود، هیچ امکان ندارد که آن کشور یکپارچه بماند.»

 

وی در همین خصوص افزود: تنها کاری که باید انجام دهیم برخورد با تروریسم در خاک افغانستان و جلوگیری از گسترش آن است.

صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان در واکنش به این سخنان بایدن در توییتر نوشت: افغانستان به عنوان “ملتی یکپارچه علیه ستمگری‌هایی مثل تهاجم شوروری، تروریسم” جنگیده و ایستادگی کرده است.

صدیقی اضافه کرد: “اکنون نیز افغانستان در خطوط مقدم قرار دارد تا کشورهای دیگر مصون باشند.”

در همین حال، رولاند کوبیا، نماینده اتحادیه اروپا برای افغانستان نیز در صفحه توییترش نوشت که به نظر او مردم افغانستان قادر به ملت‌سازی هستند و می‌توانند پیرامون ارزش‌ها و اهداف صلح‌آمیز شان متحد شوند.

کوبیا در ادامه نوشته است: “اتحادیه [اروپا] به ملت‌سازی در افغانستان باور دارد و افتخار می‌کند که در این راستار همکاری می‌کند.”

همچنین وحید عمر، مشاور رئیس‌جمهوری افغانستان در امور روابط عمومی و استراتژیک نیز در واکنش به سخنان بایدن گفت که افغانستان نیازی به ملت‌سازی ندارد چرا که برای قرن‌ها یک ملت بوده است.

عمر نوشت: “ما شما را برای یکپارچه ساختن کشور نیاز نداشتیم. ما کشوری یکپارچه بوده‌ایم. شما آمدید تا تروریسم بین‌المللی را شکست بدهید که به نفع همه ماست. ”

در همین حال شماری هم اظهارات بایدن را مطابق با «واقعیت‌های سیاسی و اجتماعی» افغانستان «آغاز یک گفتمان در مورد ملت‌سازی» خوانده‌اند.

از جمله رامین انوری، فعال اجتماعی در بخشی از یک پست فیسبوک خود نوشت: “…این‌که ادعا می‌کنیم ما هزاران سال ملت بوده‌ایم و هستیم، یا نمایانگر شناخت ضعیف ما از ساختارهای قدرت در افغانستان است و یا این‌که نشان می‌دهد برای استمرار منافع خود، به عمد چشم از واقعیت می‌پوشیم؛ دلیل هر کدام باشد، هر دو برای آینده این سرزمین ویرانگر است.”

بایدن چند ماه پیش نیز در یک مناظره انتخاباتی حزب دموکرات گفته بود: «افغانستان سه كشور است و نمی توان آنها را یکپارچه كرد».

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن