خاورمیانه

حملات راکتی به نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد

منابع امنیتی عراقی می‌گویند، بامداد چهارشنبه ۱۵ دی ماه به پایگاه ویکتوریا در نزدیکی فرودگاه بین المللی بغداد با چهار راکت کاتیوشا مورد حمله قرار گرفته است.

چهار راکت کاتیوشا در نزدیکی «مرکز پشتیبانی دیپلماتیک بغداد» (بی‌دی‌اس‌سی) که در فرودگاه بین‌المللی بغداد قرار دارد، فرود آمدند.

پایگاه هوایی عین الاسد، میزبان نیروهای آمریکایی در غرب عراق

ائتلاف تحت رهبری آمریکا می‌گوید حمله دو پهپاد دیگر را به پایگاه‌هایش در عراق خنثی کرده است

گفته می‌شود که این راکت‌ها به باند فرودگاه برخورد کردند و تلفات و خساراتی در پی نداشتند.

مرکز پشتیبانی دیپلماتیک بغداد محل استقرار دیپلمات‌ها و نیروهای آمریکایی است.

این سومین حمله به نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا در مبارزه با گروه داعش طی ۴۸ ساعت گذشته است و هنوز گروهی مسئولیت این حملات را به عهده نگرفته است.

یک مقام ائتلاف تحت رهبری آمریکا سه‌شنبه گفته بود که دو پهپاد مسلح که یک پایگاه هوایی میزبان نیروهای آمریکایی در غرب عراق را هدف گرفته بودند، سرنگون شده‌اند.

نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا همچنین روز دوشنبه دو پهپاد مسلح را که به سوی مقر نیروهای آمریکایی در فرودگاه بغداد در حرکت بودند، سرنگون کردند.

افزایش حملات به مکان‌ها حضور نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا همزمان با دومین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای برون‌مرزی سپاه پاسداران، و ابومهدی مهندس از فرماندهان حشد الشعبی روی داده‌اند.

در همین حال گزارش‌ها حاکی است که نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در سوریه نیز روز سه‌شنبه حملاتی را علیه سایت‌های پرتاب راکت در شرق سوریه انجام داده‌اند.

آسوشیتدپرس می‌گوید، حملات علیه سایت‌های پرتاب راکت در سوریه را ظاهرا نیروهای آمریکایی انجام داده‌اند، اما بیانیه ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا مشخص نکرد که چه کسی آنها را انجام داده است.

طبق این گزارش، به رغم این که در این بیانیه جزییات کمی را ارائه شده اما آمده است این سایت‌ها به دنبال «یک تهدید قریب‌الوقوع در مجاورت روستای الخضرا» و برای دفاع از خود مورد حمله قرار گرفتند.

روستای الخضرا در شرق رود فرات واقع شده و یکی از مکان‌هایی است که تاسیسات نیروهای آمریکایی در سوریه در آن قرار دارند.

در همین زمینه، دیده بان حقوق بشر سوریه، گروه مستقر در لندن که تحولات سوریه را رصد می‌کند، نیز از بمباران مناطق تحت کنترل شبه نظامیان مورد حمایت ایران در استان دیرالزور واقع در شرق سوریه توسط پهپادها خبر داده است.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، نیز روز سه‌شنبه در پاسخ به پرسشی در خصوص حملات به مناطقی در شرق سوریه گفت که حملات انجام شده علیه این نقاط محل پرتاب راکت، «حمله هوایی» نبوده است.

سخنگوی پنتاگون گفت، درک من این است که این حملات، حملات هوایی نبودند … یکی از دلایلی که این سایت‌ها مورد حمله قرار گرفتند این بود که ما بنابر دلایلی باور داشتیم که قرار است از آنها به عنوان سایت‌های پرتاب برای حمله به روستای الخضرا ز استفاده شود.

او اضافه کرد، بنابراین واضح است که وقتی نیروهای ما در خطر هستند٬ ما باید این تهدیدها را بسیار جدی بگیریم. ما همیشه حق دفاع از خود را داریم.

جان کربی در ادامه تصریح کرد، من در موقعیتی نیستم که به طور خاص (گروهی را به عنوان عامل این تهدیدات) معرفی کنم، اما می‌توان گفت، ما همچنان شاهد تداوم تهدیدات علیه نیروهای خود در عراق و سوریه از سوی گروه‌های شبه‌نظامی که مورد حمایت ایران هستیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا