آذربایجاناجتماعیایرانسیاست

دادگاه تجدیدنظر حکم برائت پریسا رفیعی را نقض و او را به ۱۵ ماه حبس دیگر محکوم کرد

شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران در پی اعتراض سرپرست دادسرای اوین، حکم برائت پریسا رفیعی را نقض و او را به ۱۵ ماه حبس دیگر محکوم کرد.

پریسا رفیعی، فعال صنفی و دانشجویی آذربایجانی دانشگاه تهران که در زندان اوین دوران حبس خود را می‌گذراند، در پی اعتراض سرپرست دادسرای اوین به برائت وی در پرونده جدید، توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ۱۵ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

این پرونده به دلیل نامه‌ای که پریسا رفیعی اردیبهشت‌ماه ۹۸ در خصوص شرایط بازداشتگاه انفرادی و فشار مضاعف بر فعالین مدنی زن با اهرم‌هایی چون «تست بکارت» نوشته بود، برای وی ایجاد شده است.

خانم رفیعی پیشتر توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری از اتهام مطروحه تبرئه شده بود.

بر اساس این حکم که توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران صادر و به مصطفی نیلی، وکیل مدافع خانم رفیعی ابلاغ شده، پریسا رفیعی از بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به ۱۵ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

با توجه به محکومیت پیشین خانم رفیعی، دادگاه برای صدور حکم جدید به ماده ۱۳۷ قانون مجازات اسلامی استناد کرده است که بر اساس آن در صورت تکرار جرم، قاضی اجازه خواهد داشت حکمی بیش از حداکثر مجازات تعیین شده صادر کند. بنا به گفته وکیل مدافع خانم رفیعی، این امر در حالی است که نامه‌ای که او از بابت آن به تبلیغ علیه نظام متهم شده، پیش از قطعی شدن محکومیت وی در پرونده قبلی بوده است.

پس از تبرئه خانم رفیعی، پرونده وی با اعتراض دادستان به دادگاه تجدیدنظر ارجاع داده و جلسه دادگاه تجدیدنظر خانم رفیعی در تاریخ ۳۰ دیماه در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران برگزار شد.

آخرین جلسه بازپرسی پریسا رفیعی در این پرونده، در تاریخ ۱۵ شهریور امسال بدون حضور وکیل مدافع وی در شعبه ۲ بازپرسی دادسرای اوین به ریاست قاضی حاجی مرادی برگزار شد.

در جریان این جلسه خانم رفیعی در خصوص اتهام «تبلیغ علیه نظام» به ارائه آخرین دفاع از خود پرداخت و قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی برای وی صادر شد.

جلسه نخست رسیدگی به اتهام خانم رفیعی در تاریخ ۲۹ مرداد در همین شعبه برگزار شد. احضار خانم رفیعی بدون صدور ابلاغیه قبلی صورت گرفته بود. جلسه رسیدگی به اتهامات خانم رفیعی پیشتر در تاریخ ۲۰ مهرماه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شده بود. خانم رفیعی پیشتر در تاریخ ۵ مهرماه امسال به صورت شفاهی به این شعبه دادگاه احضار شد که به دلیل عدم دریافت ابلاغیه از حضور در جلسه دادگاه خودداری کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا