خاورمیانه

شبانه‌روز نخست وقفه بشردوستانه در داخل اسرائیل چگونه گذشت؟

آرامش نسبی در ۲۴ ساعت نخست وقفه موقت؛ مراحل آزادی گروگان‌ها و زندانیان در روز شنبه نیز مثل روز جمعه خواهد

 

از ساعت هفت بامداد به وقت محلی در روز جمعه سوم آذر تا ۲۴ ساعت پس از آن در بامداد روز شنبه چهارم آذر پس از آن، تا لحظه نوشتن این خبر، پس از هفت هفته جنگ، هیچ راکتی از غزه به سوی اسرائیل شلیک نشد.

مرز شمالی اسرائیل با جنوب لبنان در روز جمعه در آرامش کامل بود و صدای توپ و خمپاره در دو سوی مرز خاموش شده بود اما با این حال، ارتش اسرائیل بامداد شنبه از رهگیری یک موشک زمین‌ به زمین و سپس انهدام یک پهپاد بر فراز مرز خبر داد.

برخی از فلسطینیان در این ۲۴ ساعت با وجود هشدارهای اکید ارتش اسرائیل تلاش کردند به نقاطی برگردند که محل زندگی آن‌ها تا پیش از شروع جنگ بود اما آن‌ها با ویرانه‌هایی که شباهتی به عواقب زلزله‌های شدید داشت، روبه‌رو شدند.

ارتش اسرائیل برای جلوگیری از بازگشت مردم به شمال غزه تیراندازی کرد که در یک نقطه مرکزی غزه به مرگ دو تن و زخمی شدن ۱۱ نفر دیگر منجر شد.

روز جمعه ده‌ها کامیون حامل کمک‌های انسانی، نفتکش‌های حامل سوخت و چهار نفتکش حامل گاز مایع برای آشپزی وارد غزه شدند.

روند ورود کامیون‌های حامل انواع اقلام برای ساکنین غزه از روز شنبه از طریق گذرگاه مرزی الرفح ازسرگرفته و گزارش‌های میدانی
از این گذرگاه حاکی است که کاروانی از کامیون‌ها کماکان برای ورود به غزه در پشت گذرگاه در خاک مصر، صف کشیده‌اند.

هزاران فلسطینی روز جمعه از فرصت نخستین روز از وقفه در عملیات جنگی ارتش اسرائیل، برای دفن
آخرین کشته‌های خود استفاده کرده و مردان جوان در نبود آب داغ، تلاش کردند سرو صورت خود را در زیر ویرانه‌های گسترده در غزه به دست آرایشگرهای خیابانی بسپرند.

از ساعت هفت بامداد به وقت محلی اسرائیل و غزه (ساعت هشت و نیم بامداد به وقت ایران) در روز شنبه چهارم آذر، وقفه بشردوستانه در جنگ اسرائیل و گروه افراطی حماس وارد دومین روز خود شده است.

۲۴ ساعت نخست در وقفه‌ای که طرفین در یک سند امضا شده با میانجی‌گری قطر به آن تعهد داده‌اند، در آرامش نسبی سپری شده است.

با وجود آرامش در داخل اسرائیل و در باریکه غزه، سکوت در مرز شمالی اسرائیل با جنوب لبنان در بامداد شنبه در دو حادثه شکسته شد؛ یک حمله موشکی که ناکام ماند و پرواز یک پهپاد بر فراز مرز، که نیروهای اسرائیلی آن را نیز رهگیری و خنثی کرده و هر دو حادثه را به حزب‌الله لبنان نسبت دادند.

اسرائیل و حماس از طریق قطر و با آگاهی مصر و آمریکا، فهرست افرادی را که قرار است روز شنبه تبادل شوند، رد و بدل کرده‌اند.

به گفته رسانه‌های اسرائیل، این کشور شامگاه جمعه فهرستی از ۱۳ تن دیگر از ربوده‌شدگان خود را که در دست حماس در غزه هستند، دریافت کرده اما نهادهای اسرائیل خواهان «بهبود» این فهرست شدند تا چند خانواده که اعضای آن در میان ربوده شدگان هستند، در این روز آزادی خود را باز یابند.

اسرائیل پس از آزاد کردن ۳۹ تن از زندانیان فلسطینی در روز جمعه که به خانه‌های خود در شرق اورشلیم و شهرهای مختلف کرانه باختری برگردانده شدند، برای آزادی سه تن زندانی در برابر هر اسرائیلی ربوده شده، ابراز آمادگی کرده و فهرست کلی افراد زندانی آماده آزاد کردن را از هفته قبل منتشر کرده است.

نظم و ترتیبات تبادل افراد در روز شنبه همانند روند تبادل در روز پیش از آن خواهد بود، مگر آن‌که رویدادهای غیرمنتظره‌ای رخ دهد.

در اسرائیل، شهروندان اسرائیلی‌ با استفاده از هوای نسبتاً گرم و آفتابی روز جمعه و به‌دور از نگرانی از احتمال تکرار حملات راکتی، در آرامش به ساحل دریای مدیترانه رفتند.

هنرمندان اسرائیلی در بیمارستان‌ها حضور یافتند تا برای سربازان اسرائیلی زخمی شده در جنگ که بستری هستند، ترانه بخوانند.

شهروندان اورشلیم در رستوران‌های دوباره بازشده مرکز اورشلیم کافه نوشیدند و در بازار بزرگ «مخنه یهودا» در مرکز شهر برای شام «شب شبات» خرید کردند.

برخی از صدها هزار اسرائیلی آواره شده روز جمعه فرصت یافتند به شهرک‌های جنوب و شمال اسرائیل بازگشته و به خانه خود سری بزنند.

صدها هزار اسرائیلی نیز در این روز در برابر تلویزیون‌ها میخکوب شدند تا برنامه‌های طولانی مربوط به آزادی گروه نخست از ربوده‌شدگان به غزه را تماشا کنند.

هزاران تن از مردم اسرائیل اما برای حمایت از خانواده‌های بقیه ربوده شدگان که عزیزانشان هنوز آزاد نشده‌اند، اقدامات حمایتی انجام دادند.

گروه کثیری از مردم اسرائیل برای ادامه حمایت از کشاورزان کشورشان که کار آن‌ها در هفت هفته جنگ دچار اختلال شده و با کمبود کارگر خارجی روبه‌رو شده‌اند، روز جمعه به مزارع، عمدتاً در شمال و جنوب اسرائیل رفتند و کاهو، آوکادو، گوجه فرنگی و خیار چیدند.

هزاران اسرائیلی نیز از ساعات عصر جمعه به بعد با دردست داشتن پرچم اسرائیل در جاده نزدیک به پایگاه نظامی «حاتسریم» در جنوب اسرائیل منتظر ایستادند تا از کاروان حامل آزادشدگان اسرائیلی با تکان دادن پرچم و فریادهای شادی استقبال کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا