جهان

عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا؛ اختلاف نظر آلمان و فرانسه

شولتس و مکرون در دیدار در برلین جنگ اوکراین را بزرگ‌ترین چالش دانستند و خواستار آتش‌بس و مذاکره شدند. اما نظر آنها در رابطه با زمان و چشم‌انداز عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا متفاوت بود.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز دوشنبه نهم مه در اولین سفر خارجی خود پس از انتخاب مجدد، با اولاف شولتس، صدراعظم آلمان در برلین دیدار کرد. یکی از مهم‌ترین مسایل این دیدار جنگ اوکراین بود. رهبران فرانسه و آلمان هردو تاکید کردند که خواستار آتش بس هستند و مذاکره بین اوکراین و روسیه را تنها راه رسیدن به صلح می‌دانند.

کمیسیون اتحادیه اروپا در حال بررسی درخواست عضویت اوکراین در این اتحادیه استاولاف شولتس در این دیدار تاکید کرد: «ما همه بر این نظریم که اوکراین به خانواده اروپایی تعلق دارد. ما در حال هموار کردن راه به سوی اروپایی مشترک هستیم. اکنون فرآیندها تعریف شده است. اتحادیه اروپا در حال بررسی درخواست‌های پیشنهادی است و کمیسیون (اتحادیه اروپا) به زودی ارزیابی‌های خود را ارائه خواهد کرد.»

کمیسیون اتحادیه اروپا به احتمال زیاد در ماه ژوئن موضع خود در مورد درخواست عضویت اوکراین را اعلام خواهد کرد.

اما رئیس جمهور فرانسه این احتمال را مورد تردید قرار داد و گفت: «همه ما می‌دانیم که پیوستن اوکراین با معیارها و استانداردهای فعلی به اتحادیه اروپا، ممکن است چندین سال یا چند دهه طول بکشد.»

رئیس جمهور فرانسه در مقابل ایجاد یک “جامعه سیاسی اروپایی” را برای  کشورهای دمکراتیک خارج از اتحادیه اروپا، مانند اوکراین پیشنهاد کرد که “فضای جدیدی را برای همکاری سیاسی و امنیتی فراهم کند“.

اولاف شولتس در واکنش به این سخنان گفت: «روشن است که این نباید و نمی‌تواند ما را از پیشبرد روندی که برای مدت طولانی روی آن کار کرده‌ایم، یعنی روند الحاق بازدارد، این به ویژه در مورد کشورهای غرب بالکان صدق می‌کند.»

هم‌زمان با این رایزنی‌ها حملات روسیه به اوکراین با شدت ادامه دارد و هنوز نشانه‌ای مبنی بر آتش‌بس یا روزنه‌ای برای پایان سریع جنگ دیده نمی‌شود. در حملات موشکی شبانه روسیه به شهر بندری اودسا، از جمله به یک مرکز خرید و یک انبار، دست کم یک نفر کشته و پنج نفر زخمی شدند.

رهبری نظامی محلی اوکراین در بیانیه‌ای گفت: «دشمن فشار روانی خود را حفظ کرده و به حملات هیستریک خود علیه غیرنظامیان و زیرساخت‌های غیرنظامی ادامه می‌دهد.»

با وجود تخلیه گروه بزرگی از غیرنظامیان از کارخانه محاصره شده آزوفستال در ماریوپل مقام‌های اوکراین می‌گویند هنوز یک گروه ۱۰۰ نفره از آنها در کارخانه باقی‌مانده‌اند و برخلاف گزارش‌ها تخلیه کامل همه غیرنظامیان از آنجا پایان نیافته است.  رئیس اداره منطقه‌ای ماریوپل گفته است که حدود ۱۰۰ هزار نفر از ساکنان ماریوپل هنوز در شهر مانده‌اند

دویچه وله

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا