آذربایجاناجتماعیایرانسلامتی و زندگیسیاست

مجاری تنفسی عباس لسانی آسیب دیده؛ نظر قطعی پزشکان زندان اعزام او به مراکز درمانی مجهز است

بر اساس گزارشات رسیده مجاری تنفسی عباس لسانی آسیب دیده و علیرغم اینکه نظر قطعی پزشکان زندان اعزام او به مراکز درمانی مجهز است، مقامات زندان از فرستادن او به بیمارستان امتناع می‌ورزند.

یوسف‌کاری فعال مدنی و همبندی عباس‌لسانی زندانی سیاسی سرشناس تورک در تماسی که امروز دوشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۹ با آشنایانش داشته خبر داده که آقای لسانی دیشب و امروز صبح دوشنبه ۱۷ آذر به جهت مشکل حاد ریوی، سرفه های شدید و بی وقفه، تنگی نفس و تنفس سخت، تب بالا، درد شدید و گرفتگی عضلات در بهداری زندان اردبیل تحت مراقبت درمانی قرار گرفته است.

بر اساس اظهارات آقای کاریس، پزشکان بهداری نیز تنها با تجویز شربت برم هگزین، قرص استامینوفن و اسپری تنفسی به وی اعلام کرده‌اند که در گزاراتشان نظر قطعی مبنی بر اعزام ایشان به مراکز درمانی خارج از زندان را به مسئولین مربوطه مخابره نموده اند.

مسئولین بهداری همچنین گفته‌اند؛ امکانات درمانی بهداری زندان جوابگوی پیشروی وخامت حال عباس لسانی نبوده و امیدوارند مسئولین تصمیم‌گیر در پرونده ایشان با جدی گرفتن این موضوع شرایط درمان جدی وی را سریعتر فراهم آورند.

یوسف کاری یک‌ هفته پیش در تماسی تلفنی و از زبان مسئولین بهداری زندان اردبیل خبر از شیوع علائم کرونا در بند هفت (محل نگهداری وی و آقای عباس‌لسانی) و بندهای چهار و پنج این زندان داده و اعلام کرد به افراد مشکوک به کرونا اعطای مرخصی شده ولی علی‌رغم حاد بودن شرایط خود و آقای لسانی، مسئولین زندان اعطای مرخصی به این دو فعال مدنی را مشروط به صدور دستور و موافقت دادستانی این شهر کرده‌اند.

دو روز بعد نیز علی و رضا واثقی دو برادر و زندانی سیاسی آذربایجانی محبوس در بند دو زندان اردبیل در تماسی وضعیت کرونا در بندشان را قرمز خوانده و خواستار صدور مرخصی قبل از سرایت این ویروس به بدنشان شدند. با اینحال علی واثقی در آخرین تماس خود اعلام کرده که دمای بدن وی به ۳۹ درجه رسیده تب شدید وی به همراه درد که همه جای بدنش را فرا گرفته است، وضعیت جسمانی وی را وخیم نموده است.

معلوم نیست مسئولین قضایی امنیتی اردبیل به چه دلیل از اعطای مرخصی و یا اعزام زندانیان سیاسی تورک به مراکز درمانی مجهز در خارج از محیط زندان امتناع می‌ورزند. در حالیکه با مخاطرات جدی جسمی و جانی مواجه گشته اند. در این بین ممنوعیت تماس تلفنی و محدودیت در ملاقات با بستگان درجه یک هم از جمله مشکلات دیگری است که در زندان آقای لسانی با آن روبرو شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا