جهان

پوتین شمار سربازان ارتش روسیه را افزایش می‌دهد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، حدود ۲۱ ماه پس از آغاز جنگ علیه اوکراین، دستور افزایش مجدد تعداد سربازان ارتش خود را صادر کرده است. بنا به اعلام کاخ کرملین، ارتش دوباره با ۳۰۰ هزار سرباز جدید تقویت خواهد شد.

بر اساس فرمانی که کاخ کرملین روز جمعه اول دسامبر (۱۱ آذر) منتشر کرد، در آینده قرار است به دلیل آنچه روسیه آن را “تهدیدات فزاینده و گسترش ناتو” می‌خواند، تعداد نیروهای مسلح در ارتش روسیه با افزایش ۳۰۰ هزار نفری، به حدود ۱.۳۲ میلیون نفر برسد.

سپتامبر ۲۰۲۲ نیز وزارت دفاع روسیه اعلام کرده بود که “به دلیل افزایش تهدیدها علیه روسیه، انجام عملیات‌ ویژه در اوکراین و ادامه گسترش مستمر مرزهای ناتو، با فرمان پوتین ۳۰۰ هزار نیروی جدید وارد ارتش خواهند شد.”

در همان زمان روسیه فراخوانی برای بسیج نیروهای ذخیره به منظور جنگ در اوکراین صادر کرد ولی صدها هزار جوان برای اجتناب از جذب در ارتش و شرکت در جنگ، از کشور گریختند. هم اکنون ارتش روسیه به دنبال افزایش نیروهای نظامی “به شکل داوطلبانه ” بوده و به داوطلبان وعده دستمزد بالا و مزایای اجتماعی داده است.

کمی قبل از ساعت ۴ صبح روز پنج‌شنبه، پنجم اسفند ۱۴۰۰ (۲۴ فوریه ۲۰۲۲) به وقت اروپای مرکزی، ولادیمیر پوتین، در یک سخنرانی از آغاز “عملیات نظامی” در اوکراین با “نیرویی ۱۹۰ هزار نفری ” خبر داد.

ارتش روسیه اعلام کرد این کشور با “سلاح‌هایی با دقت بالا” به زیرساخت‌های نظامی اوکراین حمله می‌کند. ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در سراسر این کشور وضعیت جنگی اعلام کرد و از مردم خواست تا حد امکان در خانه بمانند.

اگرچه پیشروی ارتش روسیه در ماه‌های نخست سریع بود و بیش از یک پنجم خاک اوکراین را به تصرف خود در آورد، اما برتری اولیه روسیه چندان دوام نداشت و مقاومت اوکراینی‌ها موجب شد تا آنها موفق شوند حتی بخشی از شهرها و زمین‌های تصرف شده را پس بگیرند.

مرداد ماه سال جاری، نیویورک تایمز به نقل از مقامات دولت آمریکا نوشته بود که “از زمان حمله تهاجمی روسیه در فوریه سال گذشته،تلفات در طرف روسی بیشتر از طرف اوکراینی بوده است.”

وزارت دفاع بریتانیا نیز مهرماه ۱۴۰۲ اعلام کرد که “روسیه احتمالا در طول جنگ ۲۹۰ هزار تلفات نظامی (از جمله سربازان کشته و زخمی) را متحمل شده است.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا