آذربایجانایرانجهان

۲۴ ژانویه روز جهانی وکلای در معرض خطر؛ برخود مراجع قضایی و امنیتی با وکلا

پس از آغاز اعتراضات اخیر و موج دستگیری‌ها، شماری از وکلای دادگستری نیز با فشارهای امنیتی و قضایی روبرو گردیده اند فشارهایی که پیشتر نیز برای وکلایی که پرونده های سیاسی-امنیتی را برعهده می گرفتند با آن روبرو بودند بعد از آغاز اعتراضات با شدت بیشتری از جمله بازداشت، زندان، ابطال پروانه، محرومیت های اجتماعی و اخراج یا تعلیق از دانشگاه‌ها و دانشکده‌های حقوق همراه بوده است.

سینا یوسفی، وکیل و نایب رئیس کمیسیون حقوق بشر وکلای دادگستری آذربایجان شرقی و از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر در حساب توییتر خود نوشته است:‏ ‏۲۴ژانویه روز جهانی «وکلای در معرض خطر» است. در ۴ماه گذشته بیش از ۵۰نفر از وکلا بازداشت یا برایشان تشکیل پرونده شده است.علاوه بر این، حفاظت اطلاعات دادگستری با ارسال نامه به کانون‌های وکلا و تحت فشار قرار دادن آنها از دادسرای کانون خواسته است که با وکلای معترض برخورد انتظامی شود.

بنا به منابع صفحه مذکور اسامی ۶۵ تن از وکلای آذربایجان شرق برای اخذ تعهد به حفاظت اطلاعات قوه قضائیه ارسال شده است. حفاظت اطلاعات قوه قضائیه نیز پس از بازداشت و یا احضار شماری از وکلای آذربایجانی از آنها خواسته است در جلسات بین وکلا به‌صورت «مخبر» عمل کنند تا در مقابل از تبرئه و یا آزادی مشروط برخودار شوند. همزمان پروانه وکلالت شماری از وکلای آذربایجانی باطل و تعدادی نیز در معرض ابطال پروانه قرار دارند.

٢۴ ژانویه روز جهانی وکلای در معرض خطر است این در حالیست که شماری از وکلا در حبس یا در آستانه محاکمه و یا به حبس و ممنوع الخروجی محکوم گردیدند.

سینا یوسفی، قاسم بعدی، نگین کیانی و امیر مهدی پور چهار تن از وکلای آذربایجانی و از اعضای کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای آذربایجان هستند که به دلیل تشکیل کمیته دفاع از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر به ترتیب به  ۶ ماه حبس، ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور و توقیف وسایل الکترونیک و ۵ ماه حبس تعزیری و ۲ سال ممنوع الخروجی و ۴ ماه حبس، ممنوعیت خروج از کشور ضبط تلفن همراه و ۴ ماه حبس و ۲ سال  ممنوعیت خروج از کشور و ضبط کلیه وسایل الکترونیکی محکوم شده اند.

محمد رضا فقیهی وکیل دادگستری آذربایجانی نیز که وکالت تعدادی از فعالین حرکت ملی آذربایجان را در برهه های زمانی مختلف بر عهده داشته چهارشنبه ۲۰ مهرماه سال جاری، در جریان تجمع وکلای دادگستری در اعتراض به «نقض حقوق معترضان و اصل ۲۷ قانون اساسی» در مقابل کانون وکلای دادگستری مرکز واقع در میدان آرژانتین تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت  و ۳ آبان ماه ۱۴۰۱  با تودیع قرار وثیقه تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا