جهانسلامتی و زندگیسیاست

بلینکن: “کارشکنی” چین موجب شد پاندمی کرونا وخیم‌تر از چیزی شود که باید می‌شد

وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه ۲۲ فروردین گفت، "کارشکنی" چین برای ارائه دسترسی به کارشناسان بهداشت جهانی موجب شد تا پاندمی کرونا وخیم‌تر از چیزی شود که باید می‌شد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه خبری ان‌بی‌سی گفت، چین اجازه دسترسی کارشناسان بین‌المللی سازمان جهانی بهداشت را نداده و در زمان درست اطلاعات را برای شفافیت واقعی منتشر نکرده است.

بلینکن گفت، در نتیجه این ویروس “سریعتر از کنترل خارج شد و نتایج بسیار فاحش‌تر از آن چیزی شد که در غیر اینصورت می‌توانست رخ بدهد.”

پیش‌تر، وال استریت ژورنال به نقل از کارشناسان سازمان جهانی بهداشت نوشت که این کارشناسان در سفر خود به ووهان چین، اجازه نداشتند با داده هایی که اساس این مطالعات است و نشان دهنده سرعت و شدت انتشار ویروس در چین است آشنا شوند.

همچنین بخوانید: چین از ارائه اطلاعات لازم در مورد کووید-۱۹ به سازمان جهانی بهداشت امتناع ورزید

وزیر خارجه آمریکا افزود، ین تحولات نشان می‌دهد که یک سیستم امنیت سلامت جهانی قوی‌تر برای تضمین اینکه این اتفاق دوباره رخ ندهد، اهمیت دارد. اصلاحات باید در یک تعهد به شفافیت، تشریک اطلاعات و دسترسی کارشناسان گنجانده شود و چین باید در آن ایفای نقش کند. دستیابی به یک بررسی قاطع‌تر از چگونگی شروع این بیماری مهم است.

بلینکن گفت: ما برای اینکه بهتر بتوانیم جلوی وقوع دوباره آن را بگیریم باید متوجه شویم چه اتفاقی رخ داده است. برای همین است که باید به عمق این مساله برسیم و ته و توی آن را درآوریم.

در زمانی که گزارش سازمان جهانی بهداشت در مارس منتشر شد، ایالات متحده، اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای غربی از چین خواستند تا اجازه دسترسی کامل کارشناسان مستقل به تمام داده‌های مرتبط با منبع شیوع در اواخر ۲۰۱۹ را صادر کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا