ایرانجهان

نقش کلیدی سپاه در جستجو و استخدام پناهجویان افغان و اعزام آنان به جنگ با اوکراین

ایران پناهجویان افغان را مجبور به شرکت در جنگ روسیه علیه اوکراین می‌کند.

نیروی قدس سپاه پاسداران نقش کلیدی در جستجو و استخدام پناهجویان افغان و اعزام آنان به جبهه جنگ در اوکراین دارد.

هفته نامه فرانسوی «نوول ابسرواتور» در آخرین شماره خود گزارش مفصلی منتشر کرده درباره استخدام و اعزام هزاران پناهجوی افغان در ایران به جبهه‌های نبرد در اوکراین.

بر اساس این گزارش ارتش روسیه با کمک و همکاری فعال وزارت امور خارجه ایران و سپاه پاسداران و همچنین گروه مزدوران «واگنر»، نظامیان پیشین افغانستان را که توسط ارتش آمریکا و ناتو آموزش دیده‌اند و پس از بازگشت طالبان به قدرت به ایران پناهنده شده‌اند در ازای دستمزدهای کلان و اعطای ملیت روس استخدام کرده و به جبهه های جنگ اوکراین اعزام می‌کند.

یک ژنرال پیشین ارتش افغانستان که از او هفته‌نامه فرانسوی با نام «صادق» یاد کرده و با صدها نظامی پیشین افغان در ایران نیز مرتبط است به هفته‌نامه فرانسوی گفته است که مسکو به رزمجویان افغان برای شرکت در جنگ اوکراین بین دو تا پنج هزار دلار دستمزد ماهانه و اعطای ملیت روس وعده می دهد. مسکو همچنین متعهد می شود که در ازای کشته شدن هر افغان در نبردهای اوکراین مبلغ سی تا شصت هزار دلار غرامت نیز به خانواده وی بپردازد. 

«نوول ابسرواتور» به نقل از وزارت دفاع انگلستان و سازمان اطلاعات آمریکا، سیا، تصریح کرده است که از آغاز اشغال اوکراین توسط پوتین در فوریه ٢٠٢٢ بین ۳۱۵ تا ۳۵۵ هزار تن از سربازان روس در جنگ اوکراین کشته یا زخمی شده‌اند و به همین دلیل ارتش روسیه شدیداً محتاج نیروهای تازه نفس برای تقویت صفوف در هم ریخته خود در جبهه‌های جنگ است.

به نوشته هفته‌نامه فرانسوی از بیش از یک سال پیش دولت مسکو با ایجاد آنچه «ارتش آزاد روس» می‌نامد سرگرم استخدام نظامیان مزدور به ویژه در بین نظامیان پناهجوی افغان در ایران است و برای این کار علاوه بر گروه مزدوران «واگنر» سفارت روسیه در تهران و نیروی قدس سپاه پاسداران نقش کلیدی در جستجو و استخدام پناهجویان افغان و اعزام آنان به جبهه جنگ در اوکراین دارند.

هدف مسکو به نوشته هفته‌نامه فرانسوی استخدام دست کم سی هزار نظامی پناهجوی افغان در ایران به ویژه از میان کسانی است که توسط ارتش آمریکا و ناتو آموزش دیده‌اند و با فنون و راهبردهای نظامی کلاه سبزهای ارتش آمریکا و ناتو آشنا هستند.

«نوول ابسرواتور» تصریح کرده است که مسکو خوب می داند که دولت واشنگتن طی بیست سال اشغال افغانستان نود میلیارد دلار صرف ساختن یک ارتش مستقل در افغانستان و به ویژه تعلیم سی هزار نظامی نخبه در این کشور کرد. «صادق»، ژنرال پیشین ارتش افغانستان، در دوره حکومت اشرف غنی، به نشریه فرانسوی گفته است که هم‌اکنون صدها نفر از این نظامیان نخبه افغان در صفوف ارتش روسیه در اوکراین می رزمند.

یک سال پس از خروج ارتش آمریکا از افغانستان و روی کار آمدن مجدد طالبان، کمیسیون امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا در گزارشی با عنوان «شکست راهبردی» آمریکا در افغانستان اعتراف کرده بود که نظامیان و مأموران اطلاعاتی پیشین افغانستان که توسط آمریکا آموزش دیده بودند اکنون برای دشمنان آمریکا یعنی روسیه، ایران و چین کار می کنند.

هفته‌نامه فرانسوی نوشته است که همانند «صادق»، ژنرال پیشین ارتش افغانستان، یک میلیون افغان پس از روی کار آمدن دوباره طالبان به ایران پناهنده شدند و اغلب آنان نیز از نظامیان پیشین ارتش افغانستان هستند و اکنون در ناامنی کامل در ایران به سر می برند.

به نوشته «نوول ابسرواتور» بسیاری از آنان ترجیح می دهند که در جبهه‌های جنگ اوکراین کشته شوند تا این که ایران آنان را به همراه خانواده هایشان به طالبان تحویل داده و توسط بنیادگرایان حاکم بر کابل شکنجه و کشته شوند.

هفته‌نامه فرانسوی تصریح کرده است که مسئولیت اولیه استخدام مزدوران افغان را گروه مزدوران «واگنر» برعهده دارد و افراد استخدام شده پیش از اعزام به مسکو به مناطق ویژه در تهران، مشهد، شیراز و اصفهان منتقل می‌شوند. به گفته هیبت الله علی‌زی، از فرماندهان پیشین ارتش افغانستان، هم اکنون حدود پنج هزار تن از نظامیان پیشین ارتش افغانستان به صفوف ارتش روسیه در اوکراین پیوسته‌اند. محمدفرید احمدی، یکی دیگر از فرماندهان سابق ارتش افغانستان، این رقم را هزار تن برآورد کرده است.

به نوشته «نووول ابسرواتور» شش فرمانده پیشین ارتش افغانستان که توسط ارتش آمریکا آموزش یافته‌اند هم‌اکنون با اسامی مستعار در ایران فعال هستند و نقش میانجی را برای استخدام نظامیان پناهجوی افغان در ایران و اعزام آنان به مسکو برعهده دارند. «نوول ابسرواتور» چهار تن از این فرماندهان را شناسایی کرده که عبارتند از : مولوی جلال الدین یفتعلی، محمد امین برومند، اکرم‌الدین ساری، و عصمت الله اندرآبی (معروف به ارسلان رفع). به نوشته «نوول ابسرواتور» هر یک از این فرماندهان پیشین ارتش افغانستان مسئول گروه هایی مرکب از صدها سرباز هستند که در گردان‌هایی به نام های «شاهین”، «سیلاب» و «توفان وحدت» منسجم شده‌اند.

به نوشته هفته نامه فرانسوی حکومت ایران از طریق وزارت امور خارجه‌اش و همچنین سپاه پاسداران در کارزار استخدام و اعزام این افراد به مسکو مخفیانه شرکت دارد و با دولت روسیه و گروه واگنر همکاری می‌کند.

«صادق»، ژنرال پیشین ارتش افغانستان، به نشریه فرانسوی گفته است که برای استخدام و اعزام این نیروها به مسکو، سپاه پاسداران از همه گونه وسایل و روش‌های ارعاب استفاده می کند و پناهجویان افغان را مجبور می‌سازد که به سفارت روسیه در تهران رجوع کنند یا در غیر این صورت به همراه خانواده هایشان به رژیم طالبان تحویل داده خواهند شد. «صادق»، ژنرال پیشین ارتش افغانستان، سپس افزوده است که صدها پناهجوی افغانستان به این ترتیب تحت فشار وزارت امور خارجه ایران قرار گرفته‌اند و به تازگی دو نظامی روس به همراه افسران نیروی قدس سپاه پاسداران برای ملاقات با نظامیان پیشین ارتش افغانستان سراسر ایران را درنوردیده‌اند. یک منبع دیگر به هفته نامه فرانسوی گفته است که دولت ایران رسماً از این افراد می‌خواهد که هویت خود را به ثبت رسانده تا از شمار دقیق کماندوهای افغان در خاک ایران مطلع شود.

ژنرال علی‌زی به نشریه فرانسوی گفته است که رژیم های ایران و روسیه به صورت کاملا هماهنگ در شناسایی و استخدام نظامیان پناهجوی افغان در ایران با یکدیگر همکاری می‌کنند. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا