خاورمیانه

آغاز به کار نخست وزیر جدید اسرائیل

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا شامگاه پنجشنبه به یائیر لاپید برای به عهده گرفتن نخست وزیری موقت اسرائیل تبریک گفته است.

به دنبال انحلال پارلمان اسرائیل در روز گذشته، یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل و معمار دولت ائتلافی، از بامداد جمعه نخست‌وزیر موقت این کشور شد.

یائیر لاپید چهاردهمین نخست وزیر اسرائیل خواهد بود، ولی دوران نخست وزیری او کوتاه است و تا انتخابات اول نوامبر ادامه خواهد داشت.

جو بایدن در توییتی ضمن تبریک به یائیر لاپید، از نفتالی بنت، نخست وزیر سابق اسرائیل برای دوستی در یک سال اخیر تشکر کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه تصریح کرده است که در سفر آتی خود به اسرائیل در ماه ژوئیه با این دو دیدار خواهد کرد تا «شراکت ناگسستنی ایالات متحده و اسرائیل را جشن» بگیرند.

یائیر لاپید در مراسم تحویل نخست‌وزیر بعداز ظهر پنجشنبه گفته است، ما بهترین کار ممکن را برای « کشور یهودی، دموکراتیک، خوب، قدرتمند و شکوفا انجام خواهیم داد، زیرا این وظیفه از همه ما بزرگ‌تر است.»

پارلمان اسرائیل برای پنجمین بار در کمتر از چهار سال اخیر به انحلال خود رأی داد و قرار شد شهروندان این کشور در ماه نوامبر برای تعیین نمایندگان یکبار دیگر به پای صندوق‌های رای بروند.

این اقدام به روندی یک ساله پایانی رسمی داد که در آن هشت حزب از سراسر طیف سیاسی اسرائیل تلاش کردند پس از یک دوره بن‌بست سیاسی طولانی‌مدت و برگزاری چهار انتخابات ظرف دو سال، زمینه مشترک پیدا کنند.

به نوشته شماری از رسانه‌های اسرائیلی، دولت این کشور در روزهای اخیر سعی داشته است تا با تسریع روند انحلال پارلمان، مانع به‌قدرت رسیدن اپوزیسیون به رهبری بنیامین نتانیاهو در این دوره پارلمان شود.

نفتالی بنت ساعاتی پیش از نشست پارلمان این کشور برای رای‌گیری در مورد انحلال خود گفت که در انتخابات آتی پارلمان شرکت نخواهد کرد.

رادیو فردا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا