آذربایجاناجتماعیایرانسیاست

احضار فعالین بازداشت شده در پارک جیرال اردبیل به دادگاه انقلاب

دوازده تن از فعالین آذربایجانی که در جریان تجمعی در پارک جیرال اردبیل برای محکومیت تجاوز نظامی ارمنستان به خاک آذربایجان در مرز تووز، بازداشت شده بودند به دادگاه انقلاب احضار شدند.

بر اساس ابلاغیه‌ای که از طریق سامانه ابلاغ الکترونیکی قوه قضاییه «ثنا» به این فعالین ارسال شده؛ پرویز سیابی گرجانی، حسین بالاخانی عیسی لو،  مرتضی پروین جدا، حامد حیدری باریس، محمد جولانی اوجاق، مصطفی پروین جدا، سبحان بخشی، مهدی هوشمند، بهمن خیرجو، مجتبی پروین جدا، عسگر اکبرزاده خضرآبادی و سجاد جولانی اوجاق مقرر شده‌اند در‌ ساعت‌ ۹:۳۰ روز دوشنبه ۲۹ شهریور، جهت ارائه دفاعیات‌ به‌ اتهام انتسابی در شعبه دوم دادگاه انقلاب شهرستان اردبیل حاضر شوند.

اتهام این فعالین در ابلاغیه ارسالی توسط شعبه مذکور، «توهین‌ به‌ مقام‌ معظم‌ رهبری‌» عنوان شده است.

همزمان با بازداشت این فعالین در ۸ مهر ماه ۱۳۹۹ در ‌پارک جیرال شهر اردبیل گزارش هایی مبنی بر ضرب و شتم یاد شدگان حین بازداشت منتشر شده و تصاویری از چهره خونین سجاد جولانی، هنرمند‌ و موزیسین آذربایجانی، و کبودی قسمت هایی از بدن پرویز سیابی گرجانی محقق‌ و‌ از فعالین پیشکسوت آذربایجانی در فضای مجازی منتشر شده بود.

به گفته این فعالین، مدعی العموم شهرستان، بجای تعقیب کیفری جهت برخورد با خاطیان نیروهای امنیتی و انتظامی بدلیل ضرب و شتم بازداشت شدگان، با طرح اتهام هایی همچون تمرد نسبت به نیروهای انتظامی حین ماموریت، ضرب و شتم مامورین انتظامی و توهین‌ به رهبری به فرافکنی و مخدوش نمودن صورت مسئله پرداخته است.

بازداشت خشونت آمیز توأم با برخورد غیر قانونی ارگانهای امنیتی و قضایی، انتقاد شدید مردم و محافل حقوق بشری را در پی داشته و سازمان عفو بین الملل نیز با صدور بیانیه ای خواهان آزادی سریع و بی قید و شرط تمامی بازداشت شدگان شده بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا