خاورمیانه

ارائه اطلاعات آمریکا درباره رهبران حماس در صورت لغو عملیات گسترده در رفح

روزنامه آمریکایی واشینگتن‌پست گزارش داد که ایالات متحده اعلام کرده اگر اسرائیل عملیات اصلی خود در رفح، واقع در جنوبی‌ترین منطقه نوار غزه را کنار بگذارد، اطلاعاتی در مورد مکان اختفای رهبران حماس به این کشور ارائه می‌دهد.

واشینگتن‌پست روز شنبه به نقل از چهار منبع آگاه که نامشان فاش نشد، نوشت که ایالات متحده «در صورت عقب‌نشینی [از رفح] به اسرائیل کمک‌های ارزشمندی ارائه می‌دهد.»

بر اساس این گزارش، از جمله این کمک‌ها، «اطلاعات حساس برای کمک به ارتش اسرائیل برای تعیین محل رهبران حماس و یافتن تونل‌های مخفی این گروه» است.

مقام‌های آمریکایی و سازمان ملل متحد پیشتر نسبت به حمله گسترده به رفح و پیامدهای انسانی آن هشدار داده‌اند.

گروه شبه‌نظامی حماس از تونل‌های مخفی در غزه برای پناه گرفتن نیروها و رهبران خود استفاده می‌کند.

از ابتدای جنگ کنونی غزه بسیاری از این تونل‌ها از سوی نیروهای اسرائیلی شناسایی شده‌اند اما هنوز به نظر می‌رسد که همه آنها از کار نیفتاده‌اند.

واشینگتن‌پست نوشت که دولت بایدن به اسرائیل پیشنهاد داده که در صورت موافقت با توقف عملیات نظامی بزرگ در جنوبی‌ترین شهر غزه که تعداد زیادی از پناهجویان فلسطینی را در خود جای داده، «اطلاعات حساس» در مورد محل اختفای رهبران ارشد حماس در اختیار اسرائیل قرار دهد.

در این گزارش آمده که دولت بایدن همچنین پیشنهاد کمک به ایجاد چادرهای بزرگ برای فلسطینیان تخلیه شده از رفح و کمک به ساخت زیرساخت‌ها برای ارائه کمک‌های بشردوستانه را داده است.

یک مقام ارشد دولت بایدن که نامش فاش نشد، گفت اسرائیل تضمین داده که نیروهایش تا زمان تخلیه حدود هشتصد هزار نفر از حدود یک میلیون فلسطینی رفح، وارد این شهر نمی‌شوند.

از سوی دیگر، جو بایدن، رییس جمهور آمریکا روز شنبه برآورد کرد که اگر حماس گروگان‌های اسرائیلی را آزاد کند، آتش‌بس خیلی زود امکان‌پذیر است.

بایدن در جریان مراسم جمع‌آوری کمک‌های مالی برای کارزار انتخاباتی خود در نزدیکی سیاتل، در شمال غربی ایالات متحده، در این زمینه گفت: «اگر حماس گروگان‌ها را آزاد کند، فردا آتش‌بس برقرار خواهد شد.»

ارتش اسرائیل روز شنبه بار دیگر مناطقی از نوار غزه از جمله رفح را بمباران کرد و دستور جدیدی برای تخلیه این شهر صادر کرد.

مقام‌های حماس روز یکشنبه اعلام کردند که دو پزشک در مرکز نوار غزه در حملات اسرائیل کشته شدند.

تلاش‌های روزهای اخیر میانجی‌گران برای برقراری آتش‌بس و آزادی گروگان‌ها به بن‌بست رسیده است.

شبکه تلویزیونی خبری القاهره وابسته به دولت مصر به نقل از یک مقام ارشد این کشور گزارش داد که مصر از هماهنگی با اسرائیل در مورد ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه از طریق گذرگاه رفح خودداری کرده است.

این مقام ارشد مصری روز شنبه گفت که این خودداری به دلیل «تشدید غیرقابل قبول تنش» در نوار غزه از سوی اسرائیل بوده و مصر اسرائیل را مسوول وخامت اوضاع در نوار غزه می‌داند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا