جهانخاورمیانه

اردوغان: می‌خواهیم اژه را به دریای صلح و همکاری تبدیل کنیم

رئیس جمهور ترکیه در نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر یونان تاکید کرد که می‌خواهند اژه را به دریای صلح و همکاری تبدیل کنند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در نشست خبری مشترک کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان در آتن تاکید کرد: می‌خواهیم اژه را به دریای صلح و همکاری تبدیل کنیم. به‌عنوان ترکیه و یونان قصد داریم با انجام اقدامات مشترک الگویی برای جهان باشیم.

اردوغان در این نشست خبری که برای شرکت در پنجمین نشست شورای عالی همکاری ترکیه و یونان در آتن حضور دارد، گفت: امیدواریم مسائل میان دو کشور (ترکیه و یونان) را بر اساس گفتگوهای سازنده، حسن همجواری، حقوق بین‌المللی و تلاش‌ مشترک حل و فصل کنیم.

رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه با نخست‌وزیر یونان در مورد مواضع خود در دریای اژه و مدیترانه شرقی تبادل نظر کرده‌اند، اظهار داشت: از وزرای خارجه خود خواستیم تا پیرامون این کار بحث کنند.

وی همچنین درباره روابط دو کشور گفت: بین ترکیه و یونان هیچ مشکل غیرقابل حلی وجود ندارد. تنها کافی است که بر تصویر بزرگ تمرکز کنیم، نباید از آنهایی باشیم که از دریا عبور می‌کنند اما در برکه‌ غرق می‌شوند.

اردوغان در خصوص مسئله قبرس نیز گفت: دست یافتن به راه‌حلی عادلانه، دائمی و پایدار برای مسئله قبرس بر اساس واقعیت‌های جزیره به نفع کل منطقه خواهد بود

رئیس جمهور ترکیه درباره تعطیلی اردوگاه لاوریون نیز اظهار داشت: تاکید کردم که باید احتیاط کرد تا از ایجاد اردوگاه‌های مشابهی برای پناهندگی تروریست‌ها در یونان جلوگیری شود.

آنادولو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا