آذربایجاناجتماعیایرانجهانسیاست

ارسال جزئیات پرونده عباس لسانی به شورای حقوق بشر سازمان ملل توسط قوه قضاییه

پرونده عباس لسانی، زندانی سیاسی سرشناس آذربایجانی محبوس در زندان اردبیل، با درخواست شورای حقوق بشر سازمان ملل به این نهاد بین‌المللی ارسال شد.

پرونده عباس لسانی، زندانی سیاسی سرشناس آذربایجانی محبوس در زندان اردبیل، با درخواست شورای حقوق بشر سازمان ملل به این نهاد بین‌المللی ارسال شد.

مسئولین دفتر مدیر کل دادگستری استان اردبیل به خانواده آقای لسانی اطلاع داده اند که جزئیات پرونده عباس لسانی به تهران ارسال شده است تا بدلیل درخواست شورای حقوق بشر سازمان ملل جهت بررسی از طریق دستگاه حقوق بشر برون مرزی قوه قضائیه، در اختیار دفتر آن نهاد قرار داده شود.

پیشتر جمعیت حقوق بشر آذربایجان، ارک، طی گزارشی اعلام نموده بود، طی اجلاس چهل و هفتم شورای حقوق بشر در تاریخ ۲۲ خرداد تا ۱۸ تیر، گزارش دبیر کل سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران بررسی و توضیحاتی از مقامات مسئول ایرانی خواسته شده بود که احتمال میرود ارسال جزئیات پرونده آقای لسانی مرتبط با این موضوع باشد.

در آخرین گزارش دبیر کل سازمان ملل که به تمام مسائل نقض حقوق بشر در ایران از جمله زنان، کودکان، اعدامها، زندانیان سیاسی، گروههای اتنیکی و غیره پرداخته شده بود، در صفحه ۱۰ گزارش نوشته شده است که «در ژوئیه سال ۲۰۲۰، به دنبال دفاع آقای عباس لسانی از حقوق تورک ها در جمهوری اسلامی ایران، دادگاه عالی حکم ۱۵ سال زندان به اتهام اقدام علیه امنیت ملی را علیه عباس لسانی تأیید کرد. آقای لسانی خواهان آموزش به زبان مادری خود بوده و به سیاست های دولت اعتراض دارد.»

همچنین نهاد حقوق بشری «اهراز» اطلاع داده بود طی گزارش این نهاد، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران در گزارش آخر خود از وضعیت حقوق بشر در ایران که برای ارائه به جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل در ۲۹ اسفند ۱۳۹۹  آماده کرده بود از وضعیت عباس لسانی فعال سیاسی محبوس در زندان اردبیل ابراز نگرانی کرده بود

در گزارش منتشر شده آقای رحمان آمده بود: «حبس افراد از اقلیت های قومی و مذهبی صرفا به خاطر ابراز عقیده یک نگرانی مداوم است. در ژوئیه سال ۲۰۲۰، دیوان عالی کشور درخواست اعاده دادرسی از مجازات ۱۵ سال زندان علیه عباس لسانی را به اتهامات امنیت ملی رد کرد.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا