آذربایجاناجتماعیایرانسیاست

اعتراضات دوم مرداد آذربایجان؛ احضار یوسف سلحشور و امیر ستاری به دادگاه کیفری تبریز

یوسف سلحشور و امیر ستاری رئوف با دریافت ابلاغیه‌ای مقرر شده‌اند به ترتیب در روزهای ۵ و ۸ آبان سال جاری در شعبه ۱۱۱ دادگاه کیفری دو شهر تبریز حاضر شوند.

طی ابلاغیه‌ای که از طریق سیستم الکترونیکی قوه قضائیه ایران (ثنا) به یوسف سلحشور و امیر ستاری رئوف ارسال شده، از این فعالین مدنی آذربایجانی ساکن تبریز خواسته شده به ترتیب در روزهای ۵ و ۸ آبان سال جاری در شعبه ۱۱۱ دادگاه کیفری دو شهر تبریز حاضر شوند.

اتهام یوسف سلحشور در ابلاغیه ارسالی توسط شعبه مذکور، «اخلال در نظم عمومی از طریق ایجاد هیاهو» و «شرکت در تجمعات اعتراضی غیر قانونی مورخ ۱۴۰۰/۲/۵ تبریز در حمایت از اغتششات استان خوزستان» و «تحریک و دعوت مردم به اعمال خشونت آمیز از طریق سامانه های  مخابراتی در فضای مجازی» و «انجام فعالیت تبلیغی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در فضای مجازی » عنوان شده است.

پیشتر بر اساس دادنامه دادسرا، شعبه ۱۵ بازپرسی برای امیر ستاری از بابت اتهام «تحریک و دعوت مردم به اعمال خشونت آمیز از طریق سامانه های مخابراتی در فضای مجازی»  قرار جلب به دادرسی صادر  و در ارتباط با اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران» قرار منع تعقیب صادر کرده بود.

امیر ستاری ۳۱ شهریور و یوسف سلحشور ۳ مرداد توسط نیروهای امنیتی بازداشت و ۲۰ مرداد از بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز به زندان مرکزی این شهر منتقل شده بودند.

این فعالین نهایتا در ۲۳ مرداد با تودیع قرار وثیقه موقتا از زندان مرکری تبریز آزاد شدند.

در پی انتشار فراخوانی جهت برگزاری تجمعات در شهرهای آذربایجان و تهران به منظور حمایت از اعتراضات مردم احواز، نیروهای امنیتی در این شهرها مستقر شده بودند ولی تصاویر ارسالی به گروه خبری ای‌ان‌تی حاکی از برگزاری این اعتراضات در شهر تبریز بود.

همچنین، در شهرهای‌ مختلف‌ آذربایجان‌ بخصوص در تبریز، اورمیه‌، اردبیل، زنجان، مرند، مشگین‌شهر (خیاو) و شهرک گلستان تهران جو‌ شدید‌ امنیتی‌ حاکم بود.

بنا به اظهارات برخی از بازداشت شدگان اعتراضات دوم مرداد آذربایجان، تعداد بازداشت شدگان تنها در شهر تبریز بیش از ۱۵۰ تن بوده است و تا کنون اسامی برخی از آنها از جمله پرویز سیابی گرجانی، نادر صادقیان، یوسف سلحشور، اولدوز قاسمی، منیره چمن گلزار، پری چهره محمد پور، اکرم صفری، معصومه شاهی، زهرا خادم، جبار راهدار، هادی افسری، غلامحسین قرجه داغی، پویا خدایی، شایان تقوی، یاشار کاظمی، عارف مراد پور، ابولفضل کرامتی، حسین یوسفی، محمد محمودی، رضا شهریور ، محمد کاظمی، سیامک کوشی، کریم اسماعیل زاده، فراز فراز معمار آذر، هادی محمدی ،وحید محمدی، حسین قره جه داغی، جواد دهقان، محمد مردی، داوود رحیمی، شاهین برزگر، امیر ستاری، وحید ابهری، مجتبی عبدلی‌، شهروز برزگر، صالح اکرامی، بابک رضایی و ابوالفضل کرامتی در شهرهای تبریز، اردبیل و تهران احراز شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا