آذربایجانایران

عبدالعزیز عظیمی قدیم فعال آذربایجانی محبوس در زندان اوین؛ “گسست جبهه دموکراسی‌خواهی باعث قدرت‌گیری نهادهای سرکوب می‌شود”

عبدالعزیز عظیمی قدیم زندانی سیاسی آذربایجانی محبوس در زندان اوین تهران طی پیام صوتی به تشریح وضعیت فعالین بازداشتی در این زندان و رفتارهای نیروهای امنیتی و مراجع قضایی با ایشان پرداخت.

عبدالعزیز عظیمی قدیم روحانی خلع لباس شده و فعال ملی-مدنی آذربایجان از فشار نیروهای امنیتی و مراجع قضایی برای اقرار گرفتن بی‌اساس از بازداشت‌شدگان آذربایجانی خبر داد.

وی همچنین تاکید کرد که نیروهای امنیتی از «شکنجه جسمی» برای گرفتن اعترافات به منظور پرونده‌سازی علیه فعالین آذربایجانی استفاده کرده‌اند. به گفته این فعال آذربایجانی نیروهای امنیتی در روند بازجویی و هنگام اعمال شکنجه جسمی و روحی به بازداشت‌شدگان از «ابزار شکنجه» نیز استفاده کرده‌اند.

عبدالعزیز عظیمی قدیم همچنین اظهار داشت که بازپرس پرونده نیز با فشارهای روحی بر بازداشت‌شدگان و با توسل به فریب و دروغ و قول کذایی مبنی بر آزادی فوری اقرارهای متفاوتی از برخی متهمین پرونده که شهروند عادی بوده و فعال سیاسی نیستند گرفته است. این فعال سیاسی آذربایجان محبوس در زندان اوین همچنین از احتمال صدور محکومیت متفاوت از گذشته به منظور ارعاب فعالین ملی-مدنی آذربایجان خبر داده و ابراز نگرانی کرد.

در پایان عظیمی قدیم روحانی آذربایجانی از اهمیت انسجام نیروهای دموکراسی‌خواه در کشور در مقابل نهادهای سرکوبگر رژیم پرداخت. وی به اهمیت رعایت «اصل تساهل و تسامح و سعه صدر» در برخورد فعالین سیاسی اتنیک‌ها با همدیگر تاکید کرد و آن را لازمه مقابله با «نهادهای سرکوب و اختناق» دانست.

عظیمی قدیم اظهار داشت: «همچنان معتقدیم اتنیک‌های غیرفارس و برادران و خواهران فارس‌زبان ما اگر بخواهند در چارچوب ایران مشکلات را حل کنیم، ما می‌توانیم این را را انجام دهیم؛ همانطور که در بسیاری از کشورهای مترقی و پیشرفته و دموکراتیک این مسائل حل شده است. مادامی که سیاست شوونیستی و مرکزگرایی رنگ نباخته است، این مسائل در کشور ما پیش خواهد آمد.»

وی در پایان افزود: «معتقدیم آنچه به حاکمیت، قدرت سرکوب و عرض اندام در مقابل آزادی‌خواهان می‌دهد؛ بدبینی آزادی‌خوهان به همدیگر و گسست جبهه آزادی‌خواهی و دموکراسی‌خواهی است.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا