ایرانخاورمیانه

معاون مشاور امنیت ملی آمریکا: ایران در برنامه‌ریزی حملات حوثی‌ها علیه اسرائیل نقش دارد

جان فاینر، معاون مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری آمریکا، با اشاره به حمله‌های حوثی‌های یمن در دریای سرخ، گفت واشینگتن معتقد است سپاه پاسداران در برنامه‌ریزی و اجرا و صدور مجوز حمله‌های موشکی و پهپادی علیه اسرائیل و خطوط کشتیرانی در دریای سرخ نقش دارد.

در ادامه نگرانی‌های بین‌المللی از تشدید حمله‌های حوثی‌ها، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، پنج‌شنبه ۱۶ آذر در تماس با همتای اسرائیلی خود، حمله‌های فزاینده حوثی‌های یمن در دریای سرخ را محکوم کرد و گفت این حمله‌ها آزادی کشتی‌رانی و جریان تجارت را تهدید می‌کند.

در همین حال، وال استریت ژورنال پنج‌شنبه ۱۶ آذر به نقل از مقام‌های دولتی آمریکا گزارش داد آمریکا و اسرائیل درباره چگونگی واکنش به حمله‌های حوثی‌ها اختلاف‌نظر دارند.

طبق این گزارش، ایالات‌متحده از اسرائیل خواسته که واکنش به حمله‌های حوثی‌ها را به ارتش آمریکا بسپارد، زیرا واکنش اسرائیل به این حمله‌ها ممکن است خطر گسترش درگیری‌ها در منطقه را درپی داشته باشد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا پنج‌شنبه ۱۶ آذر، ۱۳ فرد و نهاد را به دلیل تامین مالی حوثی‌های یمن از طریق فروش محصولات ایرانی تحت حمایت سپاه پاسداران تحریم کرد.

بر اساس اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا، این افراد تحت نظارت سعید الجمال، تسهیل‌کننده مالی حوثی‌ها و سپاه پاسداران، از طریق شبکه پیچیده‌ای از صرافی‌ها و شرکت‌ها، پول ایران را به شرکای شبه‌نظامیان حوثی می‌رسانند.

این تحریم‌ها پس از افزایش حملات حوثی‌ها علیه کشتی‌رانی تجاری و همچنین اهدافی در اسرائیل صورت گرفته است.

پیشتر محمد البخیتی، عضو دفتر سیاسی حوثی‌های یمن اعلام کرد این گروه تنها کشتی‌های اسرائیلی را در دریای سرخ و دریای مکران هدف قرار می‌دهد.

او روز چهارشنبه هشدار داد تا زمانی که عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه ادامه یابد، حوثی‌های یمن به کشتی‌های اسرائیلی اجازه تردد در دریای سرخ و دریای مکران نخواهند داد.

حوثیان یمنی مورد حمایت جمهوری اسلامی در هفته‌های پس از آغاز جنگ در غزه، موشک‌ها و پهپادهایی را به سمت شهر ساحلی ایلات در جنوب اسرائیل شلیک کردند. این شبه‌نظامیان به کشتی‌های باری و یک نفت‌کش مرتبط با شرکت‌های اسرائیلی نیز حمله کردند.

جمهوری اسلامی نقش داشتن در حملات نیروهای نیابتی خود علیه اسرائیل را تکذیب و اعلام کرده است که این گروه‌ها به طور مستقل تصمیم می‌گیرند.

آمریکا و دیگر کشورهای غربی بارها به جمهوری اسلامی نسبت به گسترش جنگ در خاورمیانه از طریق نیروهای نیابتی‌اش هشدار داده‌اند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا