ایرانجهان

آمریکا هواپیماهای باری ایران را به فهرست ناقضان تحریم‌های روسیه اضافه کرد

وزارت بازرگانی ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه ۲۸ شهریور سه هواپیمای باری تحت کنترل شرکت‌های هواپیمایی ایران را به فهرست ناقضان تحریم‌های روسیه اضافه کرد.

به گفته وزارت بازرگانی آمریکا، سه هواپیمای باری بوئینگ ۷۴۷ متعلق به شرکت‌های ایران ایر، ماهان و قشم فارس را به لیست ناقضان تحریم‌های کنترل صادرات آمریکا علیه روسیه به‌دلیل تهاجم نظامی این کشور به اوکراین اضافه کرده است.

این گزارش می‌افزاید هواپیماهای باری یاد شده اقدام به حمل بار، از جمله محصولات الکترونیکی، به روسیه کرده‌اند که نقض آشکار محدودیت‌های کنترل صادرات اعمال شده توسط آمریکا است.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد در لیست وزارت بازرگانی آمریکا ۱۸۳ هواپیمای ناقض تحریم‌های کنترل صادرات این کشور علیه روسیه وجود دارد که سه ردیف اول آن متعلق به شرکت‌های هواپیمایی ایران است.

این گزارش می‌افزاید آمریکا قبلا علیه شرکت‌های هواپیمایی یاد شده انواع محدودیت‌های تحریمی اعمال کرده بود.

وزارت بازرگانی آمریکا توضیح نداده است که این هواپیماها کدام نوع محصولات الکترونیکی را به روسیه حمل کرده‌اند، اما هشدار داده که هرگونه سوختگیری، تعمیر و نگهداری و ارائه قطعات یدکی یا خدمات، کنترل‌های صادراتی ایالات متحده را نقض می‌کند و شرکت‌ها را مشمول اقدامات اجرایی آمریکا می‌کند.

این بیانیه همچنین می‌افزاید ایران علناً قصد خود را برای گسترش همکاری با روسیه در بخش هوافضا از طریق تامین قطعات یدکی هواپیماها اعلام کرده است.

بر اساس گزارش‌های رسمی خود ایران، نیمی از ناوگان هوایی کشور زمین‌گیر شده و ظاهرا قرار است که هواپیماهای اسقاطی برای تامین قطعات مورد نیاز روسیه استفاده شود.

متیو اکسلرود، دستیار وزیر بازرگانی آمریکا در امور قوانین اجرایی صادرات، گفته است تدابیر کنترل صادرات ایالات متحده، به‌ویژه بر روی اقلامی مانند لوازم الکترونیکی و قطعات هواپیما، صنعت دفاعی روسیه را زمین‌گیر کرده و دسترسی آن‌ها به اقتصاد جهانی را به شدت محدود کرده است.

او افزود: مادامی که روسیه به‌دنبال تعامل با کشورهای منزوی مانند ایران برای جبران قطع دسترسی به جامعه جهانی است، برای خنثی کردن این تلاش‌ها اقدام خواهیم کرد.

طی هفته‌های گذشته گزارش‌های زیادی از انتقال پهپادهای ایرانی به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین منتشر شده بود.

روزنامه آمریکایی «وال استریت جورنال» روز شنبه در گزارشی نوشت که روسیه با استفاده از پهپادهای «شاهد» ایران حملات «ویرانگری» را به نیروهای اوکراین در خارکیف انجام داده است.

سرهنگ رادیون کولاگین، از فرماندهان ارتش اوکراین، هم به این روزنامه گفته است: روسیه در هفته گذشته پهپادهای «شاهد ۱۳۶» را در جبهه‌های شمال منطقه خارکیف به کار گرفته است.

رادیو فردا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا