آذربایجانجهانسیاست

آمری‌اف: اتحاد جهان تورک در نبرد قره‌باغ مثال‌زدنی بود

دبیرکل شورای همکاری کشورهای تورک،۳۰ مهر، در همایش رسانه این شورا در استانبول گفت اتحاد جهان تورک در موضوع نبرد قره‌باغ به طور بارز دیده شد.

دبیرکل شورای همکاری کشورهای تورک با تاکید بر اهمیت تقویت همکاری کشورهای عضو در زمینه‌های مختلف تصریح کرد که اتحاد جهان تورک در موضوع نبرد قره‌باغ به طور بارز دیده شد.

بغداد آمری‌اف، دبیرکل شورای همکاری کشورهای تورک، امروز جمعه ۳۰ مهر، طی سخنانی در «همایش رسانه» این شورا در استانبول اظهارداشت:‌ «در اکثر موضوعات به طور یک پارچه حرکت می‌کنیم، این وضعیت در نبرد آزادسازی قره‌باع به طور واضح دیده شد و به جهانیان نمونه خوبی از همبستگی بین کشورهای شورای تورک را ارائه دادیم.»

وی با بیان این که شورای تورک از ۱۲ سال گذشته با تمام کشورهای همسایه دارای روابط دوستانه است، گفت: «با سازمان ملل متحد با سازمان‌های دیگر نیز روابط خوبی داریم. این رویکرد مثبت و سازنده در آینده نیز ادامه خواهد داشت. در منطقه نیز به عنوان مرکز جاذبه به کار خود ادامه خواهیم داد.»

دبیرکل شورای تورک افزود: «برای نخستین بار جهان تورک در یک بدنه مشترک سیاسی و جغرافیایی گردهم آمده است. امروز از یک جهان تورک واحد و مشترک می‌توانیم سخن بگوییم.»

آمری‌اف با اشاره به نشست ۱۲ نوامبر سران شورای تورک گفت: «تصمیمات مهم این نشست تاریخی، شورا را وارد یک مسیر مهمتر خواهد کرد.»

دبیرکل شورای تورک به سی‌امین سالگرد استقلال کشورهای عضو این شورا به جز ترکیه اشاره کرده و افزود: «در حول منافع مشترک حرکت کرده و برای تعمیق و تقویت روابط کشورهای شورای تورک تلاش خواهیم کرد.»

همایش سه روزه رسانه شورای تورک با عنوان «گذشته ریشه‌دار و آینده مقتدر» با حضور نمایندگان رسانه، اساتید دانشگاهی، مسئولان ارشد ادارات و دانشجویان‌ کشورهای عضو این شورا؛ ترکیه، قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان، کشور ناظر مجارستان و همچنین آذربایجان، جمهوی تورک قبرس شمالی به میزبانی ریاست دفتر ارتباطات نهاد ریاست جمهوری ترکیه در هتل مریوت آسیای استانبول آغاز شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا