ایرانخاورمیانه

«آکسیوس»: اسرائیل مجوز تحویل سامانه‌های ضد‌پهپادهای ایرانی به اوکراین را صادر کرد

وب‌سایت آمریکایی «آکسیوس» در گفت‌وگو با سه مقام اسرائیلی و اوکراینی اعلام کرد که اسرائیل اخیرا مجوز فروش سیستم‌های دفاعی ضد‌پهپادی را تایید کرده است تا به اوکراین در مقابله با پهپادهای ایرانی مورد استفاده روسیه در جنگ علیه این کشور، کمک کند.

آکسیوس، چهارشنبه 24 اسفند در گزارشی ضمن اعلام این موضوع تاکید کرد که این اولین بار است که اسرائیل مجوز صادرات دفاعی را برای فروش احتمالی تسلیحات نظامی به اوکراین تایید می‌کند.

در این گزارش همچنین به نگرانی‌های اسرائیل از رویارویی مستقیم با روسیه اشاره شده که اقدام دولت اسرائیل برای تسهیل فروش سیستم پدافند علیه پهپادهای انفجاری ایران، به دلیل فشارهای دولت اوکراین و کشورهای غربی ارزیابی شده است.

پیش از این، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز در سفر خود به خاورمیانه، از اسرائیل خواسته بود که حمایت خود از اوکراین را افزایش دهد.

به گزارش آکسیوس، مقامات اسرائیلی و اوکراینی گفتند که تایید مجوزهای صادراتی توسط یواو گالانت، وزیر دفاع و وزیر خارجه، ایلای کوهن در اواسط ماه فوریه صادر شده و این در حالی بوده که اسرائیل به دستور نتانیاهو در حال بررسی سیاست خود در قبال جنگ روسیه علیه اوکراین بوده است.

به گفته مقامات اسرائیلی که با آکسیوس گفت‌وگو کردند، این «بررسی کامل شده، اما هیچ تصمیم جدیدی از سوی دولت اسرائیل اتخاذ نشده است.»

آکسیوس همچنین به نقل از مقامات اوکراینی نیز نوشته است که دولت اوکراین در گفت‌وگوهایش با اسرائیل تاکید داشته که ارائه سیستم‌های تسلیحاتی و دفاعی به اوکراین «به نفع اسرائیل است.»

یکی از مقامات اوکراینی نیز به آکسیوس گفته است که «اخیراً هیئتی از وزارت دفاع اوکراین به اسرائیل سفر کرده است تا برای سامانه‌های ضد‌پهپادی درخواست ارائه دهد. هنوز قراردادی امضا نشده است.»

بر اساس این گزارش، یکی از دلایلی که اسرائیل مجوز مربوط به فروش سامانه ضد‌پهپادی خود را تایید کرده، احتمالاً در جهت آزمایش عملکرد سیستم‌های دفاعی این کشور در برابر پهپادهای ایرانی بوده است.

اسرائیل پیش از این بارها نسبت به خطر ایران و تبدیل شدن آن به تهدیدی برای جهان به‌دلیل برنامه‌‌های پهپادی، موشکی و هسته‌ای، فعالیت‌های خرابکارانه و نیروها نیابتی آن در کل منطقه و جهان هشدار داده است.

در آخرین موضع‌گیری، یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، پنج‌شنبه 18 اسفند در جریان سفر لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا به اسرائیل، با اشاره به این‌که تلاش‌های ایران برای دست‌یابی به تسلیحات هسته‌ای نه‌تنها اسرائیل، بلکه کل جهان را تهدید می‌کند، خطاب به همتای آمریکایی خود گفت: «این وظیفه ماست که همه ابزارهای ممکن را به‌کار ببریم تا مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شویم.»

العربیه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا