ایرانمقالات

ابراهیم ساوالان: رئیس جمهور در ایران تدارکاتچیست

در آمریکا برای روسای جمهور سابق نیز از لغت پرزیدنت استفاده میشود و ترامپ و اوباما همچنان پرزیدنت هستند. پرزیدنت در آنجا معادل دکتر، مهندس و حاجی در فرهنگ ماست که بخشی از هویت فرد میشود و با یکبار حاجی، پرزیدنت یا مهندس شدن، همیشه مهندس، پرزیدنت و حاجی می‌مانی.

در ایران نه تنها به روسای جمهور سابق پرزیدنت نمی‌گویند بلکه عناوین قدیمی حجت‌الاسلام یا دکتر را نیز گرفته و او را به یک حسن روحانی یا احمدی‌نژاد خالی تبدیل میکنند. زیرا زبان در ناخودآگاه خود آنها را به قول خاتمی تدارکاتچی میداند و یک تدارکاتچی بازنشسته حق استفاده از عناوین حجت‌الاسلام یا دکتر را  ندارد.

در آمریکا برای تمایز پرزیدنت فعلی با پرزیدنت‌های سابق، برای فعلی از عنوان رئیس‌جمهور مستقر استفاده میشود و السابقون همچنان پرزیدنت می‌مانند. این عنوان در ایران رایج نیست زیرا دهها رئيس مستقر وجود دارد که هر تک تکشان چیزی در حد رئیس‌جمهور هستند و ما روسای زیادی داریم. شوراهایی با پیشوند «شورای عالی» داریم که هر کدام اختیارات قوه مقننه و مجریه را یکجا دارند و می‌توانند قانون تصویب کرده و به مرحله اجرا بگذراند. حسن روحانی گفت که نصف بودجه در اختیار دولت است و نصف دیگر در اختیار دولتی است که در معرض انتخاب شهروندان قرار نمی‌گیرد، همیشه هست و تغییر هم نمی‌کند.

ولی تعیین همین تدارکاتچی در ایران تشریفات زیادی به همراه دارد زیرا ایران در نبود رسانه‌های آزاد و احزاب مستقل شبیه گورستانی شده که مراسم تشییع جنازه نهایت آمال ساکنان آن است و نوای فاتحه و ياسين باعث تنوع و نشاطش میشود و حالا کاندیداتوری پزشکیان اصلیترین دلیل این هیاهوست که باید به آن پرداخته شود.

از همین ابتدا این کاندیداتوری برای ترکهای ایران بابرکت بوده و زیر پستهای منوتو و ایران اینترنشنال، اکانت‌های زیادی خودشان را ترک معرفی میکنند. تحريمی‌ها مینویسند: من ترکم ولی رای نمیدهم و مشارکتی‌ها مینویسند: من ترکم و به پزشکیان رای میدهم که البته تحریمی‌ها از پیشوند من ترکم بیشتر استفاده میکنند. ولی اگر ترکها فکر میکنند با ریاست جمهوری پزشکیان وضعیت اقتصادی و صنعتی آذربایجان بهبود خواهد یافت، سخت در اشتباهند. زیرا در سالهایی که پزشکیان نماینده تبریز بوده وضعیت این شهر بدتر نیز شده و طبق آمار رسمی، ۲۳٪ قطعات لازم برای صنعت خودروسازی ایران و صنایع مرتبط با آن در سال ۸۶ در آذربایجان شرقی تولید میشد که این رقم در سال ۹۷ به ۷٪ کاهش یافته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا