آذربایجانایران

اتهام «جاسوسی» برای دانشجوی جمهوری آذربایجان که به دنبال دوست‌دختر ایرانی سفر کرده بود

برخی منابع وابسته به سپاه پاسداران، می‌گویند فرید صفرلی داشجوی تبعه جمهوری آذربایجان که اسفندماه در ایران دستگیر شد، به جاسوسی متهم شده است.

کانال «سپاه قدس» از کانال‌های تلگرامی وابسته به سپاه پاسداران روز یکشنبه با انتشار عکس‌هایی از فرید صفرلی، نوشت اتهام او «جاسوسی» است و او «در پوشش سفر»‌ به ایران اعزام شده بود.

فرید صفرلی که منابع جمهوری آذربایجان او را ۲۷ ساله و دانشجو در آلمان معرفی کرده‌اند، در اسفند سال گذشته در ایران ناپدید شد. مادر او به بخش آذربایجانی صدای آمریکا گفته بود فرزندش دانشجوی دانشگاه فردریش شیلر شهر «جنا» در آلمان است.

در اواخر اسفند، یک مقام وزارت خارجه جمهوری آذربایجان گفت که سرکنسولگری این کشور در تبریز پیگیر ملاقات با او است.

دلارا اصغروا مادر او به بخش آذربایجانی صدای آمریکا گفت که یک وکیل ایرانی برای پیگیری پرونده او استخدام شده است.

به نوشته بخش آذربایجانی صدای آمریکا، صفرلی در شهر جنا در آلمان با یک دختر ایرانی که برای یک دوره آموزشی پزشکی در دانشگاه این شهر حضور داشت، آشنا می‌شود. بعد از دوره، این دختر ایرانی به کشور باز می‌گردد و قرار می‌شود که آنها در استانبول ملاقات کنند. مادر صفرلی گفت پسرش به استانبول رفت اما آن دختر گفت که نمی‌تواند ویزای سفر به ترکیه را بگیرد و قرار می‌شود آنها در ایران دیدار کنند. اظهارات این دختر در حالی است که ایرانیان برای سفر به استانبول نیاز به اخذ ویزا ندارند و در فرودگاه به آنها اجازه ورود موقت داده می‌شود.

برخی حساب‌های توئیتری نزدیک به جمهوری آذربایجان، بازداشت صفرلی را در ادامه تنش تهران باکو عنوان کرده‌اند.

جمهوری آذربایجان در ماه ژانویه سال گذشته و به دنبال حمله یک فرد مسلح به سفارتخانه‌اش در تهران، آن را تعطیل کرد. باکو مدعی است سرویس اطلاعاتی جمهوری اسلامی پشت این حمله بوده است. اما تهران این موضوع را رد می کند.

جمهوری آذربایجان سال گذشته میلادی نیز پنج شهروند خود را به اتهام جاسوسی برای تهران و ١٧ نفر دیگر را به اتهام عضویت‌شان در «یک گروه مسلح غیرقانونی ایجادشده از سوی ایران» دستگیر کرد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا