آذربایجاناجتماعیاقتصادایرانسیاست

اردبیل محروم؛ آذربایجان مظلوم – اکبر آزاد

یک روز خبر میرسد که بخش شرقی آذربایجان به مرکزیت اردبیل استان خواهد شد و «آذربایجان شرقی» نامیده خواهد و باقی مانده اراضی با مرکزیت تبریز «آذربایجان مرکزی» نامیده خواهد شد.

هر خبری که، از اردبیل میرسد همیشه نگران کننده بوده و هست!

یک روز خبر میرسد که بخش شرقی آذربایجان به مرکزیت اردبیل استان خواهد شد و «آذربایجان شرقی» نامیده خواهد و باقی مانده اراضی با مرکزیت تبریز «آذربایجان مرکزی» نامیده خواهد شد.

اما طبق گفتۀ آقای نوعی اقدم(نمایندۀ اسبق اردبیل در مجلس) در مصاحبه با کیهان به اصطلاح برای مبارزه با پان ترکیسم(شما بخوانید هویت طلبی و عدالت خواهی) با سوء استفاده از تعطیلات نوروزی در مجلس نام پذیرفته شدۀ «استان آذربایجان شرقی» به «استان اردبیل» تغییر نام داده میشود.

یک روز در اردبیل زلزله میشود، رسانه ها با حداقل خبررسانی در واقع سکوت خبری میکنند. و مردم زیر آوار مانده در سرمای طاقت فرسای زمستان به امان خدا رها شده و طعمۀ گرگها میشوند.

گازوئیلی که به مردم زلزله زده اختصاص داده شده، گم میشود و بعدها در کشمکشهای سیاسی معلوم میشود که به ارمنستان فروخته شده است.

روز دیگر خبر میرسد که مجموعۀ معظم کشت و صنعت موغان با تمام تأسیسات و ماشین آلاتش وبا بیش از ۲۷۰۰۰ هکتار زمین زر خیزش و تمام باغاتش و مجتمع های دامداریش و… د ر مقابلِ از قرار معلوم یکصد میلیارد تومان به بخش خصوصی واگذار شده است.

جالب است بدانید هر هکتار زمین زیر آبی در دشت موغان بیش از یک میلیارد تومان خرید و فروش میشود.

این بخش به اصطلاح خصوصی پس از تصرف مجموعۀ معظم کشت و صنعتی، مهمترین کار و اقدامش بیکارکردن کارگران، کاهش شدید میزان دستمزد کارگران، تعطیل کردن بخشهای مهمی از کارخانجات، غارت و انتقال ماشین آلات ، احشام و سایر اقلام و محصولات بوده است.

آیا این مملکت حساب و کتاب ندارد؟؟؟

هر ماه و هر هفته خبر میرسد هویت طلبان و عدالت خواهان اردبیلی (و در تمام آذربایجان)دستگیر شده اند.

اشخاصی مانند آقایان عباس لسانی، یوسف کاری و….

جالب است بدانید آقای عباس لسانی به خاطر پایداری در عدالت خواهی و هویت طلبی؛ به طرز کاملاً غیر عادلانه، برایش پرونده سازی و به ۸ سال زندان محکوم میشود و وقتی اعتراض قانونی میکند ۸ سال زندانش را همان دادستان بدوی که در مرحلۀ دادگاه تجدید با حمایت رییس قوۀ قضائیه، رییس دادگستری و محاکم اردبیل شده است، به پانزده سال افزایش میدهند. و جالب تر آنکه برای وکیل آقای عباس لسانی هم به خاطر رعایت وجدانی پرونده سازی و بازداشت میشود.

این چه عدالتی است که برای تظلم، عدالت خواهی و هویت طلبی چنین جزاهایی تعیین میکنند؟

و دیروز خبر آمد که یک سرمایه گذار و کارآفرین اردبیلی درمقابل قاضی های عالی رتبۀ کشور اشک خون میریخت و از ورشکستگی اش سخن میگفت.

میگفت به خاطر سرمایه گذاری در اردبیل تمام حمایتها از کارخانۀ او قطع شده است و تمام درها را به رویش بسته اند
دیروز دوستی در این باره نوشته بود:« عوامل قضایی همچون فرشتگان ناجی عدالت وعده ی رسیدگی داده و از بهبود وضعیت خبر میدهند »

** امیدوارم چنین باشد !

به عنوان یک شهروند به رییس قوه قضائیه جناب آقای حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رییسی پیشنهاد میکنم :
یک : قبل از هرکاری سری به زندان اردبیل بزنید و حداقل پروندۀ آقای عباس لسانی و یوسف کاری را بررسی کنید و ببینید چگونه بر عدالت خواهان و هویت طلبان آذربایجانی ظلم جاری شده است

دو: دستور دهید نام «استان آذربایجان شرقی» جایگزین «استان اردبیل» شود.
سه: همانطور که وعده داده اید از غارتگران مجموعۀ معظم کشت و صنعت موغان خلع ید کنید و دستور دهید ثروت حاصل از این مجموعۀ معظم جهت ایجاد اشتغال در منطقه سرمایه گذاری مجدد شود.

چهار: دستور دهید شرایطی فراهم شود تا سرمایه گذاران و کار آفرینان برای سرمایه گذاری در منطقه اردبیل وتمام آذربایجان ترغیب، تشویق و حمایت شوند. مانع سنگ اندازیها در این گونه مواردی شوید. چرا مردم منطقه برای امرار معاش باید یار و دیار خود را ترک کرده و مهاجرت نمایند؟

پنج: نام گذاری برای فرزندان حق هر پدر-مادری است! دستور بدهید ادارۀ ثبت احوال برای مردم مزاحمت ایجاد نکند. حق مادران و پدران در مورد نام گذاری فرزندانشان را مورد تعرض قرار ندهد. اگر تعرض کردند که میکنند، باید از نظر شما مجرم و خطاکار تلقی شده و توبیخ شوند. آخرین مورد از دست کودکی است در اردبیل ! پدر -مادرش نام «آییل» برای فرزندشان انتخاب کرده اند؛ ولی ثبت احوال اردبیل از ثبت آن خودداری میکند و برای ثبت نام یک کودک از مقامات تهرانی سئوال میکند .

این واقع نشانۀ بی اختیاری ادارات اردبیل است و نشان دهندۀ وقوع تعرض به حقوق طبیعی است.

در اینجا ورود شما به نفع مردم ضرور است!

«آییل» یعنی: بیدار شو، هشیار شو، آگاه شو، بصیرت داشته باش !
مادر-پدر این نوزاد دختر، فرزندانش را میخواهند با چنین روی کردی تربیت کنند.

آیا ثبت احوال مخالف مفهوم «آییل» است….. و ….

✍اکبر آزاد

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن