اقتصادایرانجهان

ارز آوری خودروسازان ترکیه ۱۰۰۰ برابر خودروسازان ایران است

خبرگزاری آناتولی ترکیه خبر داد که خودروسازان این کشور ظرف ۷ ماه حدود ۵.۵ میلیارد دلار خودرو به بازار جهانی صادر کردند که این هزار برابر خودروسازان ایران است.

بر اساس داده‌های انجمن صادرکنندگان صنایع خودروسازی اولوداغ (OİB) ترکیه، در بازه زمانی ژانویه تا ماه جولای امسال به بیش از ۱۰۰ کشور، مناطق خودمختار و آزاد صادرات خودروی سواری انجام گرفته‌ است.

به گزارش بخش خبری ای‌ان‌تی به نقل از تجارت‌نیوز، این عدد تقریبا ۴.۵ برابر درآمد نفتی سال گذشته ایران است و حدود ۱۰۰۰ (هزار) برابر درآمد صادراتی خودروسازان ایرانی محسوب می‌شود.

طبق گزارش آناتولی، بیشترین صادرات خودرو از ترکیه در هفت ماه امسال با ۹۸۳ میلیون و ۶۰۸ هزار دلار به فرانسه انجام شده و نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۱۸.۵ درصد رشد ثبت کرده است.

بر اساس اعلام سازمان برنامه و بودجه درآمد نفتی سال گذشته ایران فقط ۱.۲ میلیارد دلار بوده است که با این حساب درآمد خودروسازان ترکیه ظرف ۷ ماه چیزی حدود ۴.۵ برابر درآمد نفتی سال گذشته ایران است.

ترکیه در هفت ماه امسال پس از فرانسه به ایتالیا ۴۳۴ میلیون و ۱۶۸ هزار دلار، آلمان ۵۱۱ میلیون و ۷۶۴ هزار دلار، اسپانیا ۴۷۰ میلیون و ۶۸۰ هزار دلار، بریتانیا ۴۶۰ میلیون و ۵۸۲ هزار دلار، لهستان ۲۸۴ میلیون و ۵۸۹ هزار دلار، مصر ۲۳۴ میلیون و ۷۸۷ هزار، اسلوونی ۱۹۷ میلیون و ۳۷۴ هزار دلار و آمریکا ۱۷۹ میلیون و ۶۰۰ دلار صادرات خودروی سواری انجام داده‌ است.

گفتنی است میزان صادرات ترکیه به کشورهای تونس، عراق، ژاپن، لبنان، پلی‌نزی فرانسه و مولداوی بیش از ۱۰۰ درصد رشد یافته است.

تمامی خودروهای ساخت ترکیه از طریق جذب سرمایه گذاری از خودروسازهای بزرگ دنیا صورت گرفته و قرار است اولین خودرو ملی ترکیه که تمام برقی است، در سال ۲۰۲۱ به بازار ارائه شود.

رونمایی این خودرو در سال ۲۰۱۹ در نمایشگاه خودرو ژنو انجام شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا