آذربایجاناجتماعیایرانسیاست

اعتراضات دوم مرداد آذربایجان؛ برگزاری جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات شاهین برزگر

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات شاهین برزگر، فعال مدنی آزربایجانی که در جریان راهپیمایی حمایتی ملت آزربایجان از ملت عرب الاحواز بازداشت شده بود، روز ۱۰ آبان برگزار شد.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات شاهین برزگر، هنرمند و فعال مدنی آزربایجانی که در جریان اعتراضات آزربایجانی‌ها در ایران در حمایت از ملت عرب الاحواز بازداشت شده بود، صبح امروز دوشنبه ۱۰ آبان با وکالت اصغر محمدی برگزار شد.

اتهام مطوحه علیه شاهین برزگر: «تحریک و دعوت مردم به اعمال خشونت آمیز از طریق سامانه های مخابراتی در فضای مجازی» عنوان شده است.

شاهین برزگر در تاریخ ۳۱ تیر در حالی که هنوز اعتراضاتی برگزار نشده بود، توسط مأموران وزارت اطلاعات، بدون ارائه حکم، بازداشت و به اداره اطلاعات تبریز منتقل شده بود.

این فعال سیاسی در اعتراض به بازداشت غیر قانونی خود در سه روز ابتدایی بازداشت خود دست به اعتصاب غذای خشک زده بود که در روزهای دوم و سوم از شدت ضعف بی هوش و به بهداری وزرات اطلاعات جهت مداوا منتقل شده بود. وی بعد از مراحل بازجویی به همراه دیگر بازداشت شدگان اعتراضات مرداد به نام های: نادر صادقیان، یوسف سلحشور، وحید ابهری، امیر ستاری و محمد مردی به زندان مرکزی تبریز منتقل و بعد از سه روز با تودیع قرار وثیقه ۶۰ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شده بود.

در پی انتشار فراخوانی جهت برگزاری تجمعات در شهرهای آذربایجان و تهران به منظور حمایت از اعتراضات مردم احواز، نیروهای امنیتی در این شهرها مستقر شده بودند ولی تصاویر ارسالی به گروه خبری ای‌ان‌تی حاکی از برگزاری این اعتراضات در شهر تبریز بود.

همچنین، در شهرهای‌ مختلف‌ آذربایجان‌ بخصوص در تبریز، اورمیه‌، اردبیل، زنجان، مرند، مشگین‌شهر (خیاو) و شهرک گلستان تهران جو‌ شدید‌ امنیتی‌ حاکم بود.

بنا به اظهارات برخی از بازداشت شدگان اعتراضات دوم مرداد آذربایجان، تعداد بازداشت شدگان تنها در شهر تبریز بیش از ۱۵۰ تن بوده است و تا کنون اسامی برخی از آنها از جمله پرویز سیابی گرجانی، نادر صادقیان، یوسف سلحشور، اولدوز قاسمی، منیره چمن گلزار، پری چهره محمد پور، اکرم صفری، معصومه شاهی، زهرا خادم، جبار راهدار، هادی افسری، غلامحسین قرجه داغی، پویا خدایی، شایان تقوی، یاشار کاظمی، عارف مراد پور، ابولفضل کرامتی، حسین یوسفی، محمد محمودی، رضا شهریور ، محمد کاظمی، سیامک کوشی، کریم اسماعیل زاده، فراز فراز معمار آذر، هادی محمدی ،وحید محمدی، حسین قره جه داغی، جواد دهقان، محمد مردی، داوود رحیمی، شاهین برزگر، امیر ستاری، وحید ابهری، مجتبی عبدلی‌، شهروز برزگر، صالح اکرامی، بابک رضایی، ابوالفضل کرامتی، فرزاد ولی اسکویی و امیر محمد تدین در شهرهای تبریز، اردبیل و تهران احراز شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا