جهان

افت 82 درصدی صادرات روسیه به اتحادیه اروپا

کسری تجاری اتحادیه اروپا با روسیه که در مارس ۲۰۲۲ به ۱۸.۴ میلیارد یورو رسیده بود، در دسامبر ۲۰۲۲ به ۶.۱ میلیارد یورو رسید و در مارس ۲۰۲۳ به مازاد تجاری ۰.۲ میلیارد یورویی بدل شد.

اداره آمار کمیسیون اروپا (یورواستات) اعلام کرد که صادرات روسیه به کشورهای عضو اتحادیه اروپا پس از وضع تحریم‌های پولی و تجاری بروکسل علیه مسکو در پی آغاز تهاجم نظامی ارتش روسیه به خاک اوکراین، از ۲۲ میلیارد یورو در مارس ۲۰۲۲ به ۳.۸ میلیارد یورو طی مارس ۲۰۲۳ افت کرده که حاکی از سقوط ۸۲.۷ درصدی است.

بر پایه گزارش یورواستات، طی دوره مورد بررسی، صادرات ۲۷ کشو عضو اتحادیه اروپا به روسیه نیز از ۳.۶ میلیارد یورو به ۴ میلیارد یورو رسیده است

البته افزایش ۴۰۰ میلیون یورویی واردات روسیه از اتحادیه اروپا در شرایطی است که ارزش کل واردات روسیه از اتحادیه اروپا طی فوریه ۲۰۲۲، ۸ میلیارد یورو گزارش شده بود که ۴.۴ میلیارد یورو بیش از رقم ثبت شده در مارس ۲۰۲۲ بوده است.

یورواستات همچنین تصریح کرده که تراز تجاری اتحادیه اروپا با روسیه به شدت تحت تاثیر تراز تجارت حامل‌های انرژی و فرآورده‌های نفتی بوده است؛ ترازی که کسری آن از ۴۳.۹ میلیارد یورو در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۲ به ۱۱.۳ میلیارد یورو طی فصل ابتدایی سال ۲۰۲۳ کاهش یافته است.

یورو نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا